Drukarka etykiet – termiczna czy termotransferowa?
Lagraf Partners
Drukarki etykiet to urządzenia znajdujące zastosowanie w wydruku etykiet samoprzylepnych. Pozwalają na bezproblemowy i szybki druk różnego rodzaju naklejek samoprzylepnych. Zobacz, co wybrać – druk termiczny czy termotransferowy.
Drukarki termiczne – poznaj ich zastosowanie
Druk termiczny polega na transferze ciepła z głowicy termicznej na powleczony termoaktywną substancją papier. Głowica naciskana przez sprężynę przylega do papieru i na drodze reakcji termochemicznych (utleniania) prowadzi do ciemnienia właściwych punktów.
Druk termiczny nie wymaga stosowania tonerów, taśm barwiących, czy tuszu. Sama głowica wyposażona jest w specjalne igły (warto wspomnieć, że taki model można zaklasyfikować do drukarek mozaikowych). Taki rodzaj druku posiada wiele zalet. Przede wszystkim – korzystanie z takiego rodzaju urządzenia jest wyjątkowo ekonomiczne, ponieważ nie wymaga stosowania tonerów, tuszu, ani taśm barwiących a jedynym kosztem są etykiety. Dodatkowo drukarki termiczne są ciche – wydają praktycznie niesłyszalne dźwięki, dzięki czemu zapewniają komfort osobom, których praca wymaga ciągłego skupienia.
Kolejną zaletą tego typu drukarek jest ich rozległość zastosowania. Mogą znaleźć swoje miejsce w magazynach, sklepach, bądź w samochodach osobowych i ciężarowych. Niestety taki rodzaj druku ma również swoje wady. Przede wszystkim możliwy jest jedynie wydruk monochromatyczny (czarno-biały). Dodatkowo jego jakość nie należy do najwyższej. Nadruk może bowiem sczernieć bądź wypłowieć pod wpływem upałów oraz promieni słonecznych, gdyż źle znosi wysoką temperaturę i promieniowanie podczerwone. Nie jest odporny również na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Druk takiego rodzaju stosowany jest przede wszystkim do wystawiania paragonów, więc jego wady nie powinny przesądzić o wyborze.
Drukarki termotransferowe – poznaj ich zastosowanie
Druk termotransferowy wykonuje się w sposób zbliżony do druku termicznego. Jego nazwa wzięła się stąd, że temperatura oddziałująca na wybrane punkty głowicy doprowadza do transferu barwnika z taśmy barwiącej bezpośrednio na materiał, w przeciwieństwie do druku termicznego gdzie nie korzysta się z barwników. W druku termotransferowym wykorzystuje się kilka powłok, w tym kalkę.
Podczas procesu drukowania temperatura nie oddziałuje bezpośrednio na materiał. Niezbędny jest więc specjalny barwnik w formie taśmy barwiącej. Jest ona umieszczana pomiędzy głowicą drukarki a materiałem, dzięki czemu może ona przesuwać się z nim równolegle. Natomiast sam proces rozpoczyna się dociśnięciem głowicy do materiału, na którym ma znajdować się nadruk i naniesieniu barwnika pod wpływem wysokiej temperatury.
Drukarki termotransferowe, w przeciwieństwie do ich termicznych odpowiedników, charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością nadruku. Jest on zdecydowanie bardziej odporny na światło, wysoką temperaturę, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wydruk nie traci swojej jakości pod wpływem czasu.
Kolejną zaletą tego rodzaju druku jest możliwość naniesienia nadruku zarówno na papier, jak i powierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych. Jego cechy sprawiają, że znalazł on szerokie zastosowanie w systemach magazynowania, transporcie, przedsiębiorstwach logistycznych, czy produkcyjnych.
Jaki rodzaj druku wybrać?
Podsumowując, wszystkie rodzaje druku mają swoje zalety jak i wady. Zdecydowanie bardziej ekonomiczne jest korzystanie z drukarki termicznej, lecz oferuje ona jedynie możliwość wydruku monochromatycznego, a dodatkowo jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Sprawdzi się jednak idealnie jako sposób wystawiania paragonów w sklepach, bądź środkach transportu takich jak np. taksówki.
W przypadku wymogu zastosowania nadruku np. na opakowaniach z tworzyw sztucznych zdecydowanie lepiej sprawdzi się drukarka termotransferowa. Zapewni ona najwyższą jakość wydruku, a ponadto oferuje możliwość druku w kolorze. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona zastosowania taśm barwiących, które sprawiają, że druk termotranserowy nie jest tak ekonomiczny jak metoda termiczna.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.