Głowica do drukarki etykiet – jak o nią dbać i jak wybrać?

Głowica do drukarki

Głowica drukująca może śmiało zostać nazwana sercem drukarki. To ona wyprodukuje dla nas etykiety. To właśnie głowica zapewnia precyzyjny, dokładny i wystarczająco ostry nadruk na powierzchniach różnych materiałów. Nie da się ukryć, że źle dobrana głowica, a także mocno eksploatowana i zużyta nie zapewni wystarczającej, optymalnej jakości druku. Żeby posłużyła nam ona przez długie lata, najlepiej będzie jeśli już teraz odpowiednio o nią zadbamy. Jak zatem wybrać głowice drukującą i jak o nią odpowiednio zadbać?

Jak wybrać głowicę drukującą?

To właśnie od głowicy drukującej zależy to, czy skaner będzie mógł dokładnie odczytać kod kreskowy, a cała etykieta będzie wyglądać solidnie i schludnie. Nie mniej jednak, to właśnie serce drukarki do etykiet jest jej najmocniej eksploatowaną częścią. Nie da się ukryć, że jej odpowiedni wybór i dopasowanie, może znacznie przedłużyć jej żywotność, a tym samym uchroni nas przed dodatkowymi kosztami związanymi z jej wymianą.

Jak zatem dobrać odpowiednią głowicę? Przede wszystkim, skupmy się na jej rozdzielczości. To właśnie ona zadecyduje o jakości drukowanej etykiety. Rozdzielczość głowicy oznacza się jako pewną ilość punktów, przypadających na cal, na całej szerokości głowicy. Na rynku mamy więc do wyboru kilka standardowych rozdzielczości:

203 DPI –  w takiej głowicy przypada 8 punktów na milimetr,

300 DPI – w tym modelu przypada 12 punktów na milimetr,

600 DPI – w głowicy o tej rozdzielczości mamy aż 24 punkty na milimetr.

 

Pojawia się więc pytanie, jaką rozdzielczość wybrać? Otóż, wszystko zależy od rodzaju etykiet, które ma wydrukować maszyna. Jeśli zależy nam na etykietach czysto logistycznych, rozdzielczość 203 DPI jest całkowicie wystarczająca. Wszystko dlatego, że tego rodzaju etykiety nie wymagają wyśrubowanej jakości druku, a jedyne co muszą posiadać to olbrzymia wytrzymałość. Z drugiej strony zaś, etykiety logistyczne to w dużej mierze kody kreskowe, te kody nadrukowane w rozdzielczości 600 DPI, będą gęste, a co za tym idzie skaner może mieć problem z ich odczytaniem. Drukarki z głowicami o wysokiej rozdzielczości, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie projekty etykiet są o wiele bardziej zaawansowane, a ich jakość jest na wagę złota. Wówczas głowice o rozdzielczości 600 DPI będą świetnie się sprawdzać w przypadku etykiet przemysłowych. Ważna jest w tym wypadku przede wszystkim jakość obrazu i wyraźny kontur.

Jak dbać o głowicę drukującą?

Głowice drukujące to element maszyny, który jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany i znosi największe obciążenia. Nie da się ukryć, że to właśnie głowice są najczęściej wymieniane w drukarkach do etykiet. W związku z tym należy o nią odpowiednio zadbać, wszystko po to, by uniknąć jej zbyt wczesnej wymiany, która jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Jak zadbać o głowicę drukującą? Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym przedłużysz jej żywotność:

  • pamiętaj o regularnym czyszczeniu głowicy;
  • pamiętaj o tym, aby korzystać jedynie z oryginalnych materiałów, o wysokiej jakości;
  • dobrze wyreguluj docisk głowicy drukującej;
  • uważaj na to, aby przechowywać sprzęt w miejscu w którym nie jest narażony na działanie wilgoci;
  • dbaj o to, aby tor prowadzenia był czysty;
  • jeśli wałek dociskowy ulegnie uszkodzeniu, natychmiast go wymień;
  • wykorzystuj druk termotransferowy, zamiast druku termicznego;
  • pamiętaj, by wykorzystywane materiały eksploatacyjne były czyste.

Jeśli zauważysz pierwsze symptomy tego, że głowica drukarki może działać wadliwie, rozważ konsultację ze specjalistą, a nawet z producentem. Korzystanie z drukarki podczas widocznych uszkodzeń może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia jej kolejnych elementów. Nie mniej jednak, stosując się do powyższych wskazówek, z powodzeniem przedłużysz żywotność głowicy drukującej, a tym samym całej drukarki do etykiet.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.