Drukarka termiczna a drukarka termotransferowa – różnice

Lagraf Partners

W wielu swoich działaniach potrzebujemy nie raz stworzyć etykietę lub podobną do niej naklejkę. Do jej wydrukowania posłużyć nam może drukarka etykiet, która jest prostym w obsłudze i co najważniejsze szybkim urządzeniem. Dzięki niej możemy bezproblemowo wydrukować dowolny tekst lub grafikę na przystosowanym do tego materiale eksploatacyjnym takim jak papier, lub folia. Takie etykiety mają bardzo dużo zastosowań. Znajdziemy je w sklepach, magazynach, biurach, a coraz częściej nawet w naszym domu. Na rynku dostępne mamy dwa rodzaje tego urządzenia   drukarkę termiczną oraz drukarkę termotransferową. Obie mają swoje wady i zalety. Którą zatem wybrać?

Drukarka termiczna i drukarka termotransferowa, którą wybrać i kiedy?

Pomiędzy wydrukiem z obu typu  urządzeń, nie zauważymy żadnej różnicy. Jest jednak kluczowa różnica pomiędzy trwałością uzyskanych z nich etykiet. Etykiety termiczne powinny być wykorzystywane do wydruków, które nie będą używane przez długi czas. Idealnie sprawdzi się w oznakowaniu produktów spożywczych takich jak zważone owoce i warzywa, mięsa czy inne tego typu artykuły. Użyć ich możemy także na przesyłki kurierskie czy paragony. Ponadto w takim wydruku poza urządzeniem potrzebujemy tylko materiału eksploatacyjnego, jakim jest papier termiczny. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów.

Drukarka termotransferowa charakteryzuje się dużo większą trwałością i odpornością druku na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Tego typu etykiety doskonale sprawdzą się naklejane na odzież czy sprzęt elektroniczny, ale także na regały w magazynach i biurach czy przy samych wydrukach kodów kreskowych. Jednak w tym wydruku potrzebować będziemy prócz materiału eksploatacyjnego także dodatkowej i niezbędnej taśmy barwiącej.

Na rynku dostępne mamy także urządzenia, które łączą obie możliwości drukowania. Jeśli chcemy zakupić drukarkę, warto też zwrócić uwagę na jej parametry, a nie tylko rodzaj. W szczególności ważnymi rzeczami będą tu rozdzielczość oraz szerokość druku. Szerokość definiuje nam jak maksymalnie szeroka, będzie mogła być nasza etykieta, natomiast rozdzielczość oznacza dokładność druku, czyli ile punktów na jeden cal będzie w stanie wykonać nasza drukarka.

Zasady działania druku termicznego i druku termotransferowego

Druk termiczny pozwala nam wykonać wydruk tylko czarno-biały. Monochromatyczność tego druku wynika z faktu, że polega on na wypalaniu specjalnego papieru przez termiczne grzałki. Głowica pozostaje nieruchoma i składa się z grzałek umieszczonych nad całym obszarem zadrukowywania. Sam papier jest pokryty termoaktywną substancją i przesuwa się pod głowicą. W odpowiednich momentach grzałki wypalają na nim ciemne ślady, tworząc nasz wydruk. Zaletą tego druku jest fakt, że koszt wytworzenia etykiety jest naprawdę niski, bo nie potrzebujemy nic poza urządzeniem i materiałem eksploatacyjnym. Jednak druk dość szybko blaknie, a więc trwałość etykiety będzie krótka. Często decydującym  parametrem może być także brak kolorowego wydruku. Jeśli jednak etykieta ma służyć krótko i może być czarno-biała, będzie to odpowiedni wybór.

Druk termotransferowy pozwala wykonywać wydruki w kolorze. Polega on na stworzeniu obrazu na etykiecie poprzez podgrzanie pigmentu zawartego w taśmie termotransferowej oraz przeniesieniu go na materiał eksploatacyjny. Tutaj jednak drukowanie jest bardziej złożone. Przede wszystkim w zależności od podłoża, na którym chcemy wykonać etykietę, będziemy musieli wybrać odpowiedni rodzaj taśmy.  Taśmy, jakie mamy do wyboru to taśma woskowa, woskowo-żywiczna, żywiczna oraz tekstylna. Zaletą tego druku jest wysoka trwałość oraz jakość wydruku. Plusem jest też fakt, że nasza etykieta może być wykonana w kolorze. Jednak z racji wykorzystania taśmy termotransferowej, wytworzenie etykiety wiąże się także z dużo wyższym kosztem.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.