Jaką taśmę termotransferową wybrać do danego rozmiaru etykiety?

Lagraf Partners

Taśmy termotransferowe dostępne są w różnych rozmiarach. Ten doskonały nośnik barwnika przeznaczony jest do termotransferowej drukarki. Maksymalne długości i szerokości taśmy termotransferowej są różne w zależności od rodzaju drukarki. Taśma powinna być odpowiednio dobrana zarówno do rodzaju i rozmiaru etykiety, jak i maszyny drukującej.

Specyfikacja drukarek termotransferowych

Producenci urządzeń zazwyczaj umieszczają informacje dotyczące maksymalnej długości i szerokości taśmy w nawoju. Długość taśmy uzależniona jest przede wszystkim od typu maszyny drukującej. Wytyczne producentów określają ponadto szerokość i średnicę gilzy. Parametry te wpływają na szerokość drukowania. Podana szerokość gilzy nie zawsze określa jednak szerokość taśmy termotransferowej, która zależy także od rodzaju etykiet.

Chociaż najpopularniejsze modele drukarek posiadają gilzę rozstawioną na 4 cale, to bez problemu można drukować na nich mniejsze etykiety. W tej sytuacji należy wykorzystać węższą taśmę. Na rolkę można bowiem nawinąć taśmę o mniejszej szerokości. Rozwiązanie to nie ma wpływu na jakość ani trwałość wydruku.

Taśma termotransferowa do drukarek biurkowych

Wybór taśmy barwiącej do drukarek biurkowych ogranicza rozmiar tego typu urządzeń, w których na rolkę taśmy została przeznaczona niewielka powierzchnia. Odpowiednia, bezpieczna długość taśmy termotransferowej dla biurkowych drukarek wynosi 74 m. Dłuższa taśma skutkuje większą zewnętrzną średnicą kalki, przez co istnieje ryzyko, że nie zmieści się ona do urządzenia. Większość modeli drukarek biurkowych posiada określoną maksymalną szerokość taśmy wynoszącą 110 mm. Niektóre urządzenia pozwalają jednak na zastosowanie kalki termotransferowej o maksymalnej szerokości 54 mm lub 64 mm.

Taśma termotransferowa dla drukarek półprzemysłowych

Rozmiar drukarek półprzemysłowych pozwala na zastosowanie dłuższych kalek barwiących. W zależności od modelu maksymalna długość może wynosić 300 m lub 450 m. Istnieje także możliwość użycia krótszych taśm termotransferowych, jednak nie jest to polecane rozwiązanie ze względu na konieczność częstych wymian oraz niską opłacalność. Szerokość taśmy dla tego typu urządzeń może wynosić powyżej 110 mm, np. 131 mm lub 156 mm.

Odpowiedni rozmiar taśmy

Wymiary taśmy powinny zostać dopasowane do etykiet, na których mają zostać wykonane nadruki. Niezależnie od rodzaju taśmy, należy wybrać produkt o szerokości lekko przekraczającej szerokość etykiety oraz długości dostosowanej do specyfikacji drukarki. Odpowiedni rozmiar pozwoli na prawidłowe wykonanie nadruku oraz uniknięcie problemów w postaci zniekształceń i nieestetycznego marszczenia się taśmy. Przykładowo, do zadruku etykiet o szerokości 30 mm wybór taśmy o szerokości 110 mm jest nieopłacalny. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wtedy kalka o szerokości 54 mm. Jednak w przypadku wydruku etykiet o różnych szerokościach, najbardziej uniwersalna okaże się taśma o większej szerokości.

Optymalne rozwiązania

Ilość etykiet jakie można wydrukować z jednej taśmy termotransferowej uzależniona jest od długości kalki oraz wysokości etykiety. Szerokość taśmy termotransferowej dobierana jest w zależności od szerokości etykiet. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy o szerokości jak najbardziej zbliżonej do wymiarów przyszłych wydruków. Jeśli istnieje taka możliwość, można ponadto zdecydować się na dwurzędowe etykiety. Rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie głowicy, dzięki czemu nie ściera się ona w jednym miejscu. Wariant ten powoduje równomierne ścieranie się powierzchni głowicy oraz zwiększenie szybkości druku, a także daje możliwość zastosowania szerszej taśmy termotransferowej obejmującej jednocześnie dwie etykiety. Głowica drukująca ZEBRA, która będzie dodatkowo prawidłowo konserwowana umożliwi wydruk znacznie większej ilości etykiet. Czy można wydrukować etykiety o szerokości przekraczającej możliwości maszyny drukującej? W tym celu należy odwrócić orientację etykiety, co daje możliwość uzyskania wydruków o ograniczonej wysokości ale jednocześnie o dowolnej szerokości. Etykiety można bowiem projektować i drukować zarówno w normalnej, jak i odwróconej pozycji.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.