Taśma termotransferowa – jaki rodzaj wybrać dla Twojej firmy?

Zamów kalki termotransferowe

Każdy rodzaj taśmy termotransferowej zapewnia inny poziom jakości druku i trwałości, a także sprawdza się przy różnych zadaniach. Kluczem do wyboru odpowiedniego wariantu jest określenie konkretnych potrzeb – dzięki temu można otrzymać dobre efekty, a jednocześnie ograniczyć niepotrzebne koszty. Jakie są najpopularniejsze rodzaje taśm termotransferowych, czym różnią się one od siebie i w które z nich warto zainwestować?

Dlaczego warto wybrać druk termotransferowy?

Druk termotransferowy zapewnia lepszą trwałość nadruku w porównaniu do innych metod nanoszenia obrazów. Dodatkowo pozwala to robić szybciej, wydajniej i efektywniej, co znacznie zmniejsza czas potrzeby na znakowanie towarów i pakunków. Przyczyną dłuższej żywotności wydruków jest użycie specjalnej taśmy termotransferowej. To z niej pochodzi barwnik, a nie – jak ma to miejsce w przypadku drukowania z użyciem standardowych maszyn – z kartridży lub z laserów. Jednak wybór odpowiedniej taśmy termotransferowej, która będzie właściwa dla danego rodzaju prac, może być niekiedy trudnym zadaniem. Jakie opcje są najłatwiej dostępne?

Kalki woskowe

Taśmy woskowe stanowią najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – są one zdecydowanie najtańsze spośród wszystkich innych wariantów. Służą głównie do drukowania na etykietach papierowych i rzadko kiedy dobrze spisują się na innych powierzchniach. Niska cena wynika też z mniejszej trwałości druku – musi być on przechowywany w suchym miejscu, nienarażony na działanie środków chemicznych, promieni słonecznych lub olejów i tłuszczy, które mogłyby rozpuścić obraz.

Woskowe kalki TTR najczęściej stosuje się podczas tworzenia wydruków nanoszonych na:

  • opakowania przemysłowe,
  • etykiety dystrybucyjne,
  • kartony wysyłkowe,
  • foldery z informacjami logistyczni,
  • dokumenty ze specyfikacją produktów,
  • tymczasowe metki,
  • naklejki magazynowe.

Kalki woskowo-żywiczne

Taśma woskowa wzmocniona żywicą zapewnia drukowanym etykietom większą trwałość, a połączenie tych dwóch elementów umożliwia drukarce tworzenie obrazów na różnych materiałach. Oprócz standardowego papieru możliwe jest osiąganie wydruków wyraźnych i odpornych na warunki atmosferyczne, wilgoć, zmiany temperatury i ścieranie na takich powierzchniach jak:

  • tworzywa sztuczne (np. opony, worki do kroplówek, torby plastikowe),
  • papier powlekany lub błyszczący (np. opakowania produktów spożywczych),
  • materiały wodoodporne (np. płytki, folie zabezpieczające).

Dzięki zwiększonej odporności kalki woskowo-żywiczne znajdują zastosowanie w większej ilości przedsiębiorstw i stanowią najbardziej uniwersalny wybór. Jeśli warunki przechowywania i transportowania towarów nie są do końca znane, to zakupienie tych kalek TTR może być najlepszym rozwiązaniem.

Kalki krawędziowe

Specjalny rodzaj taśm, który pozwala na drukowanie w pobliżu krawędzi i to w niezwykle szybkim tempie. Taka opcja jest używana do masowych zamówień, które obejmują tworzenie wydruków np. daty, ceny, partii i kodów kreskowych bezpośrednio na elastycznym opakowaniu. Najczęściej nanosi się je na kartony wysyłkowe, folie magazynowe, przywieszki lub tymczasowe metki.

Kalki żywiczne

Najlepsza kalka termotransferowa, która znajduje się w grupie najpopularniejszych produktów. Zapewnia wydruk, który jest wyjątkowo odporny na wodę, chemikalia, zmiany temperatury, warunki atmosferyczne i ścieranie. Jest to też najdroższa opcja, jednak w wielu przypadkach stanowi konieczny koszt to osiągania zamierzonych celów biznesowych. Kalki żywiczne najczęściej stosowane są w branżach takich jak medycyna, farmacja, ogrodnictwo, chemia, druk przemysłowy i tekstylny, elektronika, logistyka, handel detaliczny, gastronomia, motoryzacja i opieka zdrowotna.

Osiągany dzięki nim wydruk jest nie tylko trwały, ale również bardzo wyraźny i pełen szczegółów. Dzięki temu może służyć zarówno do tworzenia prostych ulotek informacyjnych, jak i materiałów promocyjnych używanych w marketingu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.