Konserwacja drukarki termicznej – jak zwiększyć jej żywotność?

Drukarki termiczne

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drukarek, które mają ułatwiać nam codzienną pracą. Jednym z ich rodzajów jest drukarka termiczna, którą możemy spotkać chociażby w sklepach, na lotniskach czy u kurierów. Jej działanie polega wykorzystaniu technologii bezpośredniego druku termicznego na specjalnym papierze termicznym. Drukarka wyposażona jest w głowicę drukującą, posiadającą matrycę igieł, zatem jak sama nazwa wskazuje, jest to podobne rozwiązanie, jak w drukarkach igłowych. Sam papier wykorzystywany w tej drukarce również znacznie różni się od tego stosowanego w drukarkach tradycyjnych. Papier termiczny składa się z kilku elementów: z papieru bazowego oraz emulsji termoczułej. Posiada on także warstwy zabezpieczające.

Jak przygotować się do konserwacji drukarki?

Bardzo ważnym aspektem w procesie konserwacji urządzenia, jakim jest drukarka termiczna, jest określenie środowiska, w którym z niej korzystamy. Chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się to dla nas istotne, w praktyce niesie za sobą ważne skutki. Nadrzędną zasadą jest to, by na urządzeniu nie zalegał kurz. W miarę możliwości starajmy się przecierać naszą drukarkę. Pamiętajmy również o tym, by nie kłaść na niej ciężkich przedmiotów.

Należy pamiętać, że drukarki termiczne nie są wykonane z bardzo wytrzymałych elementów i tego typu postępowanie może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia. Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas drukowania jest także to, by podczas pracy urządzenia, nie dostały się do niego żadne inne przedmioty z zewnątrz. Oczywiście może to doprowadzić do awarii naszej drukarki termicznej.

Czyszczenie głowicy drukującej

Głowica drukująca to element, który odpowiada za jakość uzyskiwanych wydruków, zatem gdy widzimy, że stają się one niewyraźne, a samo urządzenie pracuje znacznie głośniej, powinniśmy wyczyścić głowicę drukującą. W tym przypadku należy oczywiście wyłączyć urządzenie oraz odciąć dopływ energii elektrycznej.

Kolejnym krokiem, na który musimy zwrócić uwagę jest to, aby podczas czyszczenia nie dotknąć bezpośrednio samej głowicy, tuż po zakończeniu pracy urządzenia. Jest ona często rozgrzana, co może doprowadzić do poparzenia. Proces czyszczenia należy wykonywać delikatnie, by wykluczyć ewentualne zarysowania lub uszkodzenia głowicy.

Jak zrobić to zatem w sposób skuteczny? Otwórz górną pokrywę drukarki i za pomocą pisaka do czyszczenia lub wacika poplamionego rozcieńczonym alkoholem zetrzyj głowicę, wykonując ruch od środka, do obydwu stron głowicy drukującej. Możesz ten proces wykonać kilkukrotnie, by mieć pewność, że osadzony brud na pewno został usunięty.

Po zakończeniu prac nie używaj od razu drukarki! Poczekaj, aż alkohol czyszczący całkowicie wyparuje, a głowica drukująca w pełni wyschnie. Trwa to nie dłużej niż kilka minut.

Proces czyszczenia czujników, łóżeczka i ścieżki papieru

To kolejne elementy, które warto co jakiś czas wyczyścić w naszej drukarce termicznej. W tym przypadku podobnie należy otworzyć górną pokrywę urządzenia. Później wyjąć papier, a następnie użyć suchej, miękkiej szmatki lub wacika, aby wytrzeć kurz lub ciała obce.

Kolejnym krokiem jest zanurzenie szmatki lub wacika w alkoholu medycznym. Po tej czynności należy zetrzeć wszelkie lepkie ciała obce oraz inne nagromadzone zanieczyszczenia. Podobnie jak w przypadku czyszczenia głowicy drukującej, tak i podczas czyszczenia innych elementów, należy pamiętać, by nie używać drukarki termicznej od razu po oczyszczeniu części. Pamiętaj, aby mieć pewność, że alkohol wyparował, a drukarka całkowicie wyschła.

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest także to, aby w momencie, gdy Twoja drukarka termiczna nie jest użytkowana przez dłuższy czas, była odcięta od zasilania. Zalecane jest jednak włączenie jej od czasu do czasu, by zniwelować ryzyko zawilgocenia urządzenia, co mogłoby doprowadzić w przyszłości do jego awarii. 

Drukarka termiczna to urządzenie, które w znaczny sposób ułatwia komfort pracy. Należy jednak pamiętać, że jak każdy sprzęt wymaga ona odpowiedniego użytkowania oraz serwisowania, które zniweluje ryzyko wystąpienie awarii.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.