Do czego służy drukarka etykiet i czym jest głowica drukująca?

Lagraf Partners

Praca na magazynie w firmie jest niezwykle wymagająca. Mamy bowiem do czynienia z różnymi towarami, które muszą zająć odpowiednie miejsca na półkach, a także muszą zostać odpowiednio przygotowane do wysyłki. W celu ułatwienia pracownikom wykonywania obowiązków, często na magazynie funkcjonują etykiety, które przy pomocy prostego kodu kreskowego, są nośnikiem informacji o danym towarze. By je wdrożyć, niezbędne jest urządzenie nazywane drukarką do etykiet. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym jest drukarka do etykiet?

Drukarki do etykiet to niezwykle funkcjonalne urządzenia. Co najważniejsze, znajdują zastosowanie nie tylko na magazynie. Coraz częściej pojawiają się również w biurze, gdzie niezbędne jest uporządkowanie stosu dokumentów. Te niewielkie sprzęty mają za zadanie drukowanie etykiet, z umieszczonymi na nich kodami kreskowymi. Każdy kod zawiera istotne informacje o produkcie, a pracownicy mogą – przy pomocy czytnika kodów kreskowych – w kilka sekund, te informacje odczytać. Z tego względu drukarki najczęściej są stosowane np. w przypadku oznaczenia kartonów przed wysyłką, list przewozowych dla kurierów, czy chociażby dla produktów detalicznych, które wymagają kodów EAN lub UPC.

 

Rodzaje drukarek do etykiet i zasady ich działania

Drukarki do etykiet są oferowane w dwóch wariantach. Wybór zależy przede wszystkim od tego, jakie są potrzeby danej firmy i jakie konkretnie zadania ma to urządzenie spełniać. Obecnie na rynku możemy wybrać następujące rodzaje drukarek do etykiet:

drukarka termiczna – to urządzenie jest powszechnie stosowane np. do wydruków paragonu. Jest ono niezwykle ekonomiczne i działa bez tonera czy tuszu. Sam druk nanoszony jest na termoczuły papier, a ciepło wydzielane jest przez głowicę drukarki. Nadruki są czarne, a symbole przejrzyste. Niemniej jednak, etykiety wydrukowane przy jej pomocy nie są odporne na działanie czynników zewnętrznych.  
drukarka termotransferowa – sprawdza się ona w przypadku drukowania etykiet, które mają cechować się przede wszystkim trwałością. Druk również powstaje w wyniku ciepła, jednak wykorzystywana jest do tego specjalna taśma barwiąca, nazywana kalką. Znajduje się na niej pigment, który w trakcie podgrzewania przenoszony jest na papier i daje jednolity druk.

 

Co może ulec awarii w drukarce do etykiet?

Drukarki do etykiet są niezwykle intensywnie eksploatowane, więc niektóre podzespoły ulegają awarii. Bez wątpienia najczęściej to właśnie głowica drukująca – czyli serce całej drukarki do etykiet, zużywa się najszybciej. To właśnie dzięki głowicy drukującej mamy możliwość wykonania czytelnego i przejrzystego nadruku.

Niemniej jednak podczas eksploatacji ulega ona zużyciu, co poważnie przekłada się nie tylko na jakość wydruku, ale z czasem może spowodować uszkodzenie całego urządzenia. W efekcie konieczna jest wymiana i zastąpienie głowicy jej nowym odpowiednikiem, w momencie kiedy pojawią się pierwsze sygnały o jej zużyciu.

 

Zmiana głowicy drukującej

Zużywanie się głowicy drukującej to naturalny proces i nie świadczy o awarii urządzenia. Zużycie jest uwarunkowane liczbą zadrukowanych etykiet i stopniem zaczernienia.

Nowa i w 100% sprawna termiczna głowica drukująca jest gwarancją przejrzystego druku o wysokiej jakości. Warto dodać, że w każdym kanale rozpylającym znajdują się punkty termoczułe. Oznacza to, że w momencie wytworzenia napięcia elektrycznego, nagrzewają się one niemal natychmiast nawet do 300 stopni Celsjusza. Jest to konieczne, by w możliwie jak najkrótszym czasie rozpylić równomiernie atrament. Obecnie praktycznie każde zaawansowane urządzenie biurowe korzysta z tej opcji głowic drukujących.

Niemniej jednak elementy te mają to do siebie, że zużywają się one niezwykle szybko, a niedopilnowanie czasu wymiany, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu. Warto więc zawczasu wyposażyć się w odpowiedni model głowicy drukującej. Podczas intensywnej eksploatacji głowica ulega zużyciu, co jest bezpośrednio związane z obniżeniem jakości druku. Głowice drukujące, niemalże od każdego producenta, można szybko zamówić ze strony: lagraf.com.pl, aby uchronić urządzenie przed zniszczeniem i nie narazić się na większe wydatki.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.