Trendy eko w opakowaniach produktów.  Zobacz, dlaczego warto zainwestować w ekologię!

Lagraf Partners

Troska o środowisko naturalne przestała być zjawiskiem obojętnym. Nic dziwnego, skoro naukowcy biją na alarm, a planeta od lat tonie w śmieciach. Na szczęście świadomość społeczna dotycząca zagrożeń z tym związanych cały czas wzrasta. To z kolei przekłada się na dokonywanie racjonalnych wyborów, w tym decydowanie się na produkty w ekologicznych opakowaniach. Ich różne rodzaje z pewnością spełnią wszystkie wymogi, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska.

Czym są ekologiczne opakowania?

Ekologiczne opakowania to takie, które wykonane zostały z naturalnych materiałów. To właśnie dzięki temu są one przyjazne dla środowiska, a przy tym również bezpieczne dla człowieka. Co więcej, ich wytworzenie nie wymaga ani dużych nakładów energetycznych, ani tym bardziej długich podróży poszczególnych komponentów. Największą zaletą ekologicznych opakowań jest to, że mogą być generowane z materiałów, które albo nadają się do recyklingu, albo mogą być wielokrotnie używane. Na to duże znaczenie w przypadku np. artykułów spożywczych.

Choć trudno to sobie wyobrazić, jeszcze kilkadziesiąt lat temu świat nie był zdominowany przez wszechobecny plastik, a do pakowania różnego rodzaju produktów wykorzystywano przeważnie szkło, które z reguły mogło spełniać swoje zadanie wielokrotnie. Do tego wiklinowe koszyki i papierowe torby święciły prawdziwe tryumfy. Dziś coraz chętniej wraca się do tych rozwiązań, zauważając zagrożenia, jakie niesie ze sobą postępujące zanieczyszczenie środowiska.

Zalety ekologicznych opakowań

Główną zaletą tego typu produktów jest zatrzymanie ekspansji plastiku, który zalewa planetę. Tworzywa sztuczne rozkładają się od 400, do nawet 1000 lat! Przyjazne dla środowiska opakowania są biodegradowalne. Nadają się zarówno do recyklingu, jak i do kompostowania – oczywiście po ich wcześniejszym wielokrotnym wykorzystaniu.

Różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Szklany słoik, używany do przechowywania żywności, z pewnością jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż cienki plastikowy pojemnik, który ląduje w koszu na śmieci tuż po jednorazowym wykorzystaniu. Dodatkowo szkło czy odpowiednie kartonowe ekologiczne opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia, czego nie można powiedzieć o sztucznym tworzywie niskiej jakości.

Idealnym przykładem nadania nowego życia ekologicznym materiałom są chociażby torby z makulatury. Pozwalają one zaoszczędzić surowce, energię elektryczną, wodę i zdecydowanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska. A jakością nie odbiegają wcale od swoich plastikowych odpowiedników.

Ratunek dla środowiska

Wykorzystywanie eko opakowań stanowi ratunek dla środowiska, pogrążającego się sukcesywnie w tonach plastikowych śmieci. Wielokrotne użycie torebki, słoika i tekturowego pudełka pozwala zmniejszyć ilość materiału, jaki należy pozyskać do produkcji, niezależnie od tego, czy to piasek kwarcowy, czy drzewo. Dodatkowo ograniczenie transportu półproduktów zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery i pobór energii, niezbędnej w procesie produkcji. A to tylko kilka zalet, które w znacznym stopniu mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Najważniejszym plusem wydaje się fakt, że wszyscy – zarówno klienci, jak i producenci, w łatwy sposób mogą przyczynić się do ratowania planety dzięki ekologicznym opakowaniom. Wystarczy naprawdę niewiele:

  • torba wielokrotnego użytku na zakupy,
  • słoik zamiast plastikowych opakowań,
  • czysty karton niepowleczony w foliowe zabezpieczenia,
  • brak trudnych do recyklingu zdobień na pudełkach.

To małe kroczki, dzięki którym społeczeństwo może odnieść wielki sukces w walce nie tylko o poprawę aktualnej sytuacji, ale również w trosce o losy wielu następnych pokoleń.

Ekologia coraz częściej zaczyna odgrywać ważną rolę w codziennym życiu. Rosnąca świadomość zagrożeń warunkuje pewne zachowania, a społeczeństwo w końcu zaczyna zdawać sobie sprawę z rosnącego zagrożenia. Stosowanie ekologicznych opakowań to zaledwie jedna z możliwości, jaką mogą wykorzystać producenci, by przyciągnąć do siebie klientów troszczących się o środowisko naturalne.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.