Taśmy pakowe – rodzaje i różnice

Taśmy pakowe

Samoprzylepne taśmy pakowe cechuje uniwersalność, która przekłada się na możliwość wszechstronnego ich zastosowania niemal w każdej branży. Taśmy te należą do najpopularniejszych produktów służących zabezpieczaniu ładunków. Oferta rynkowa obejmuje taśmy pakowe w wielu różnych rodzajach. Wybór taśmy klejącej powinien być dostosowany do oczekiwań i przyszłego zastosowania. Czym różnią się poszczególne rodzaje taśm pakowych i jaką taśmę wybrać?

Czym jest taśma pakowa?

Taśma pakowa jest jednym z rodzajów taśm klejących. Taśmy pakowe charakteryzują się dużą przyczepnością i trwałością, którą zawdzięczają wyposażeniu w mocny klej – akryl, kauczuk lub solvent. Warstwa klejąca pokrywa jedną stronę produktu umożliwiając łatwe i szybkie sklejenie np. dwóch części kartonu. Nośnik taśmy wykonany jest z polipropylenu lub polichlorku winylu. Mocne taśmy pakowe są w stanie odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę. Niezależnie od rodzaju produktu, każdy wybór gwarantuje skuteczność.

Zastosowanie taśmy pakowej

Produkty te znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi papierniczej i produkcyjnej. Samoprzylepne taśmy pakowe stanowią nieodłączny element wyposażenia magazynów, hurtowni, firm logistycznych, sklepów prowadzących sprzedaż wysyłkową i nie tylko. Cechy taśm tego typu, takie jak trwałość i duża przyczepność sprawiają, że sprawdzą się także w biurach, oddziałach pocztowych czy domach. Samoprzylepne taśmy do pakowania służą przede wszystkim zabezpieczaniu przesyłek, ale mogą być także nieocenionym ułatwieniem podczas wykonywania codziennych zadań takich jak np. drobne naprawy. Poszczególne rodzaje taśm wykazują  inne właściwości. Wybór taśmy pakowej zależy więc od potrzeb klienta.

Taśmy pakowe akrylowe

Taśma samoprzylepna na kleju akrylowym jest najtańszym, ekologicznym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Taśmy polipropylenowe cechuje elastyczność nośnika, która w połączeniu z kleistością taśm sprawia, że taśmy pakowe akrylowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, stanowiącym alternatywę dla taśm kauczukowych. Baza w postaci wodnego kleju akrylowego doskonale sprawdza się w przypadku gładkich i stosunkowo śliskich powierzchni, takich jak folia czy papier. Taśmy te znajdują zastosowanie podczas pakowania kartonów o małej wadze. Akrylowe taśmy pakowe przeznaczone są do stosowania w temperaturach dodatnich, w warunkach niskiego zakurzenia.

Taśmy pakowe Hot-melt

Najbardziej popularny rodzaj taśm pakowych produkowany jest przy zastosowaniu kleju w postaci kauczuku syntetycznego. Do głównych walorów tego rodzaju taśm zalicza się elastyczność i kleistość. Taśmy pakowe Hot-melt wykonane z polipropylenu cechuje ponadto połysk nośnika i przezroczystość. Wysoka siła klejenia sprawia, że doskonale nadają się do zaklejania paczek o średniej i dużej wadze. Taśma samoprzylepna na bazie kauczuku syntetycznego jest powszechnie stosowana przede wszystkim w sektorze pakowym. Powinna być używana w dodatnich temperaturach. Taśmy te, w przeciwieństwie do taśm akrylowych są odporne na wilgoć, co w połączeniu z wyższą siłą klejenia przekłada się na wyższą cenę rynkową.

Taśmy pakowe Solvent

Warstwa klejąca tego rodzaju taśmy pakowej oparta jest na kauczuku naturalnym. Taśma samoprzylepna Solvent charakteryzuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Taśmy te zapewniają największą przyczepność, dzięki czemu doskonale sprawdzą się zarówno na gładkich, jak i porowatych powierzchniach. Taśmy pakowe Solvent są odporne na wilgoć i niskie temperatury. Używa się ich przede wszystkim do zaklejania wymagających kartonów.

Specjalistyczne taśmy pakowe

Na rynku można znaleźć także specjalistyczne rodzaje taśm pakowych, między innymi taśmy pakowe maszynowe, taśmy pakowe kolorowe, taśmy pakowe wzmacniane włóknem szklanym czy taśmy pakowe z nadrukiem. Taśmy z nadrukiem znajdują zastosowanie jako element identyfikacji wizualnej firmy. Taśmy do kartonów z nadrukiem w postaci nazwy firmy i logo wpływają na estetyczny wygląd oraz zwracają uwagę na nadawcę przesyłki. Pakowe taśmy z nadrukiem stanowią dodatkową formę marketingu oraz pozytywnie wpływają na wizerunek firmy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.