Taśmy pakowe – jaką taśmę wybrać do pakowania?

Lagraf Partners

Proces pakowania produktu jest niezwykle istotny. Ma on przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo towaru podczas transportu. Okazuje się, że końcowym jego etapem jest odpowiednie zaklejenie przy pomocy odpowiedniej taśmy pakowej. Z drugiej zaś strony, to właśnie od takich taśm, rozpoczyna się proces odpakowywania produktu. Można więc łatwo się domyślić, że taśmy pakowe odgrywają rolę zabezpieczającą, a dodatkowo – odpowiednio wybrane – mogą stanowić świetną reklamę danej firmy. Tak więc jaką taśmę warto wybrać do pakowania?

Dobierz taśmę do rodzaju opakowania

Na taśmy pakowe warto spojrzeć znacznie szerzej. Na rynku znajdziemy ich przeróżne wersje i rodzaje. Można więc postawić na taśmę samoprzylepną przezroczystą, a także i zadrukowaną, która przeznaczona będzie do automatycznego lub ręcznego otwierania. 

Produkty te, jednak muszą zostać odpowiednio dobrane do rodzaju opakowania, a także do rodzaju pakowanego produktu. Obecnie możemy wyróżnić następujące rodzaje taśm pakowych:

 • taśmy pakowe ostrzegawcze;
 • taśmy pakowe PVC;
 • taśmy pakowe papierowe;
 • taśmy pakowe polipropylenowe;
 • taśmy pakowe podgumowane papierowe;
 • taśmy pakowe samoprzylepne;
 • taśmy pakowe zbrojone;
 • taśmy pakowe kolorowe.

Okazuje się jednak, że to nie jedyny podział taśm, który możemy wyróżnić. Warto zwrócić również na ich rozmiary, a szczególnie szerokość. Biorąc pod uwagę ten parametr, możemy dokonać rozróżnienia taśm na te o szerokości:

 • 19 milimetrów;
 • 25 milimetrów;
 • 30 milimetrów;
 • 38 milimetrów;
 • 48 milimetrów;
 • 60 milimetrów;
 • 75 milimetrów;
 • 96 milimetrów.

Warto wspomnieć, że nie są to jedyne dostępne szerokości. Na specjalne zamówienia, można przygotować również taśmę o wiele szerszą. Niemniej jednak, przed dokonaniem zakupu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiary opakowania, a następnie skalkulować opłacalność. Jeśli zależy nam na skutecznym zwróceniu uwagi odbiorcy, wówczas to szerokie taśmy do pakowania sprawdzają się najlepiej.

Zwróć uwagę na wytrzymałość taśm pakowych

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze taśmy pakowej, jest jej wytrzymałość. Powinna ona zapewniać trwałość, a także odznaczać się silnymi właściwościami klejącymi, a także odpornością na szkodliwe promieniowanie UV czy także uszkodzenia mechaniczne. Znów jednak parametr ten powinien zostać dobrany w zależności od przyszłego zastosowania takiej taśmy.

Nie da się ukryć, że taśmy ostrzegawcze czy papierowe, będą miały znacznie inne cechy niż te pokryte klejem akrylowym lub emulsją PCV. Niezwykle popularna stała się taśma pakowa, której powierzchnia pokryta jest klejem kauczukowym. Są one wykonane z niezwykle odpornej na wszelakie uszkodzenia folii BOPP. Znajdą one zastosowanie w szczególności przy zaklejaniu lekkich i ciężkich opakowań.

Z drugiej zaś strony, możemy wyróżnić taśmę, która pokryta została kauczukiem naturalnym. Wówczas mamy do czynienia z produktem, który jest dedykowany typowo ciężkim opakowaniom. Możemy również wskazać na taśmy z kauczukiem naturalnym, przeznaczone do współpracy z automatycznymi maszynami pakującymi. Nie sposób pominąć unikalnej taśmy pakowej, której powierzchnia została pokryta klejem akrylowym cichym. Ten rodzaj taśmy gwarantuje przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – ciche odwijanie.

Taśmy pakowe z emulsją akrylową świetnie sprawdzą się podczas ręcznego i automatycznego zaklejania opakować. Warto zwrócić uwagę również na taśmy PVC. Ten rodzaj wraz z upływem czasu coraz bardziej zwiększa swoją przylepność i zarazem wytrzymałość, więc z powodzeniem może zostać wykorzystany do opakowań, które cechują się sporym napięciem.

Finalnie mamy na rynku dostępne również taśmy pakowe papierowe, które zostały stworzone z myślą o recyklingu i ekologii. To właśnie na papierowych taśmach najlepiej prezentują się firmowe nadruki i inne, spersonalizowane treści. Taśmy dobrej jakości zamówisz zawsze u nas- w Lagraf Partners.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.