Po co identyfikacja wizualna marce?

Wybierz dobre studio graficzne

W dobie dużej konkurencji na rynku tylko dobra rozpoznawalność marki może przynieść wymierne korzyści, przekładające się na sprzedaż towarów, czy usług. Nie pomoże nawet najlepsza jakość oferowanych produktów, jeśli firma, która chce zaistnieć na rynku, nie będzie się wyróżniać i nie zostanie zapamiętana. Nie jest tajemnicą, że aby zdobyć i utrzymać klientów, należy budować własną markę, którą ludzie szybko zaczną rozpoznawać, jeśli zadba się o jej spójną wizualną identyfikację.

Czym jest identyfikacja wizualna marki?

Identyfikacja wizualna marki to szereg działań mających na celu doprowadzenie do uzyskania wizualnej rozpoznawalności marki. Będą to wszelkie elementy graficzne, takie jak logo firmy, kolorystyka, specyficzne nazwy produktów, charakterystyczny kształt opakowań, stosowanie różnych symboli kojarzących się z marką. Przykładowo niektóre firmy wykorzystują postacie zwierząt, które mają być znakiem rozpoznawalnym marki, czy określonego wypuszczanego przez nią produktu. Wszystkie te elementy tworzą wizualną identyfikację marki i aby skutecznie działały, powinny być zawsze takie same. Nie jest dopuszczalna zmiana kolorów, czy wielkości lub proporcji liter. To mogłoby zamazać i zniekształcić wizerunek marki. 

Jak działa identyfikacja wizualna marki na klientów?

Dobrze przemyślana identyfikacja wizualna i zaprojektowane zgodnie z nią wszystkie elementy, które mają przyczynić się do rozpoznawalności marki, już od początku pracują na jej korzyść. Pomysłowe i dobrze zaprojektowane elementy graficzne widoczne na produktach firmy, papierze firmowym, strojach pracowników, materiałach reklamowych, czy stronie internetowej, wyróżniają markę na tle innych i klienci zaczynają ją zapamiętywać. Jeśli produkty tej marki przypadną im do gustu, a będą umieszczone w sklepie w towarzystwie wielu innych obcych marek, klient znajdzie je bez problemu właśnie dzięki graficznym wyróżnikom.  Wprowadzenie po jakimś czasie na rynek nowych produktów oznaczonych tymi samymi znakami graficznymi, wzbudzi zainteresowanie klientów, którzy już znają inne produkty tej firmy i byli z nich zadowoleni. Pomaga w tym identyfikacja wizualna, która przyciągnie klientów, mających pozytywne skojarzenia z poprzednimi produktami tej marki. Często zdarza się też, że polecają oni markę innym, a wizualne wyróżniki skutecznie w tym pomagają. 

Dlaczego ważny jest wybór dobrego studia graficznego do stworzenia identyfikacji wizualnej?

Firma, która chce zaistnieć na rynku i stać się rozpoznawalna, powinna zdecydować się na współpracę z dobrym studiem graficznym, którego specjaliści pomogą w stworzeniu elementów graficznych i całej oprawy wizualnej w oparciu o profil działalności i oferowane produkty. Trzeba traktować to jako inwestycję w przyszłość firmy, a nie niepotrzebny wydatek.

W opracowaniu dobrych i skutecznie działających projektów graficznych znaczenie mają bowiem różne szczegóły, o których laik nie wie, ale profesjonalista weźmie pod uwagę. Dobrym przykładem może być zastosowanie odpowiedniej kolorystyki. Nie przypadkiem znane marki oferujące fast-foody stosują żółte i czerwone barwy, które pobudzają apetyt klientów, a nie używają niebieskich, które go zmniejszają. Takie niuanse mają znaczenie i mogą zaważyć na tym, czy marka odniesie sukces, czy nie.

Dobre studio graficzne nie tylko opracuje logo i inne materiały reklamowe, takie jak etykiety produktowe, obwoluty, czy opakowania, ale też przygotuje je w najodpowiedniejszej do potrzeb formie, dzięki czemu produkty będą atrakcyjnie wizualnie i rozpoznawalne. Różne rodzaje używanych do druku kalek dostosowuje się do indywidualnego zapotrzebowania i rodzaju powierzchni po to, aby osiągnąć trwałe efekty, odporne na światło, wodę, środki chemiczne i ścieranie. 

Jeśli zależy ci na budowaniu marki i jej wizualnej rozpoznawalności pozwól działać specjalistom, którzy doradzą i stworzą dla ciebie oryginalną grafikę, która wyróżni twoją firmę i oferowane przez nią produkty na tle innych. Studio graficzne Lagraf może być od dzisiaj twoim partnerem w biznesie i podpowie jak uczynić go wielkim. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.