Na czym polega sztancowanie i jakie ma zastosowanie?

Wybierz odpowiednie opakowania

Zaprojektowanie niestandardowych opakowań czy etykiet nie stanowi większego wyzwania, jeśli posiada się w zanadrzu narzędzia, dzięki którym będzie można osiągnąć zamierzony efekt. Sztancowanie lub wykrawanie pozwala na tworzenie wyjątkowych kształtów, których nie da się uzyskać innymi metodami. Czym charakteryzuje się ten proces i kiedy warto go zastosować?

Czym jest sztancowanie?

Sztancowanie to proces produkcyjny wykorzystujący specjalistyczne maszyny do przetwarzania materiału wyjściowego poprzez cięcie, formowanie i ścinanie. Najczęściej produktem wyjściowym są arkusze papieru, kartonów, cienkich tworzyw sztucznych lub metali. Za cały proces odpowiada w głównej mierze matryca, która modeluje materiał do określonego kształtu. Napiera ona na powierzchnię i w tym samym czasie wykrawa wcześniej przygotowany wzór.

Metody wykrawania

Istnieje kilka wariantów sztancowania, a wśród nich najpopularniejsze to:

1. Cięcie na płasko

Wycinarki płaskie wykorzystują prasy hydrauliczne i inne systemy podnoszenia do dociskania matrycy do arkusza materiału. Przeważnie takie rozwiązanie jest stosowane w małych liniach produkcyjnych, w których wytwarza się towary o większych rozmiarach. Płaskie prasy matrycowe wydają się lepiej przystosowane do cięższych i grubszych materiałów, takich jak filc, włókna, tkaniny i metale. W przypadku opakowań papierowych lub etykiet może więc nie być to optymalna opcja.

2. Wykrawanie rotacyjne i półobrotowe

Zarówno obrotowe, jak i półobrotowe maszyny wykrawające przepuszczają przez siebie wstęgi, które są długimi, elastycznymi arkuszami materiału. Dzięki temu tocząca się matryca, która jest przymocowana do cylindra magnetycznego, wykonuje cięcia na różnych płaszczyznach.

Dla prac z papierem lub z innymi delikatnymi tworzywami lepiej nadają się półobrotowe maszyny, ponieważ ich konstrukcja sprawia, że ​​są one bardziej przystosowane do wydajnego cięcia skomplikowanych etykiet o nierównomiernych kształtach. Ich specyficzny ruch umożliwia drukarce użycie jednego cylindra do wykonania wielu cięć w arkuszu. Oznacza to, że bardziej złożone projekty można wykonać szybciej niż w standardowej konfiguracji obrotowej, co przekłada się na krótszy czas realizacji drukowanych elementów.

Inną ważną uwagą dotyczącą wykrawarek rotacyjnych i półobrotowych jest to, że mogą one używać różnych matryc: litych lub elastycznych. Te pierwsze to stalowe cylindry z konstrukcją już wbudowaną w korpus, a drugie to cienkie arkusze stali, które stanowią idealne rozwiązanie dla firm poszukujących niestandardowych rozwiązań.

Co można uzyskać dzięki sztancowaniu?

Większość zaawansowanych projektów, które nie są do wykonania przez gilotyny czy inne proste narzędzia, mogą być uzyskane dzięki wykrawaniu. Obejmuje to zarówno opakowania, jak i wielowarstwowe, skomplikowane pudełka, w tym warianty:

  • szczelinowe,
  • teleskopowe,
  • typu folder,
  • wysuwane,
  • wieloczęściowe.

Zalety sztancowania

Sztancowanie to proces cięcia papieru w niepowtarzalne kształty opakowań, które przyciągają wzrok i mogą determinować to, ile ostatecznie będzie kosztował produkt. Podczas gdy większość firm wybiera proste opakowania, warto zaoferować takie, które naprawdę zapadną w pamięci. Sztancowanie nie stawia żadnych ograniczeń – można stworzyć dzięki niemu pudełko, z którego będą np. wysuwać się informacje o produkcie. Unikalne opakowania to świetny sposób, aby przyciągnąć wzrok klientów podczas dni otwartych, pokazów lub targów.

Niekiedy opakowania muszą odpowiadać temu, co znajduje się w ich środku – jeśli wewnątrz produkt jest nietuzinkowy, to jego zewnętrzna warstwa też powinna taka być. Jest to szczególnie widoczne w przypadku branży elektronicznej. Obecnie często można kupić smartfony w kartonach, które mają interaktywne elementy, a także poukrywane kieszonki lub szufladki.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.