Jak usprawnić proces pakowania w e-commerce?

Dobre pakowanie

E-commerce to jedna z najmłodszych, ale jednocześnie najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Elektroniczny handel jest dla klienta niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jednak po złożeniu zamówienia w e-sklepie, rusza cała machina logistyczna, której celem jest dostarczenie paczki do odbiorcy, w stanie, który nie powoduje uszkodzenia zamówionego towaru. Paczki są powiązane bardzo mocno z handlem przez internet i chcąc wysyłać towar, trzeba o niego zadbać. Jak zoptymalizować ilość pakowanych paczek? Jak przyspieszyć i poprawić jakość pakowania?

Paczki, czyli palety i paczki standardowe

W e-commerce masz do czynienia z dwoma rodzajami przesyłek. Pierwszym rodzajem są paczki kartonowe małe, których waga wynosi do ok. 30 kg, a sama zawartość jest zapakowana w karton plus ewentualne wypełniacze. Drugim rodzajem przesyłek, z którymi się spotykasz w handlu elektronicznym, są przesyłki paletowe. W ten sposób najczęściej wysyłane są ciężkie przedmioty albo duża ilość mniejszych przesyłek do tego samego klienta.

W co pakowane są paczki?

Do zapakowania paczki najczęściej wykorzystuje się:

Każdą z tych rzeczy użyjesz do zapakowania konkretnego rodzaju przesyłki. Do paczek mniejszych: karton, taśmę klejącą, folię stretch i ewentualnie folię bąbelkową.

Do pakowania palet wykorzystasz: folię stretch, taśmę pp lub stalową oraz klejącą. Czasami jednak cały proces zapakowania paczki lub palety zajmuje sporo czasu. Póki są one zabezpieczane manualnie, ciężko zoptymalizować cały proces. Na szczęście są urządzenia, które pomogą Ci zaoszczędzić znacząco na czasie pakowania, aby Twoi pracownicy mogli przekierować swoją uwagę na inne czynności.

Urządzenia do pakowania

Do pakowania palet najpopularniejsze są owijarki. Te najczęściej spotkane to wersje talerzowe. Cały proces polega tu po ustawieniu palety na specjalnym talerzu i dowiązaniu do palety folii stretch, a następnie na naciśnięciu jednego przycisku. W ten sposób talerz owijarki jest wprawiony w ruch obrotowy, a folia stretch założona na specjalnym ramieniu, będzie stopniowo przesuwała się ku górze, aż do owinięcia całej przesyłki paletowej. Oczywiście owijarka jest wyposażona w wiele czujników, które pozwalają ustalić, jak paleta ma być owinięta. Dzięki temu można zmodyfikować:

  • szybkość owijania,
  • naciągnięcie folii,
  • rozmiar zakładek.

To tylko podstawowe funkcje, które posiadają różne modele owijarek. Podczas owijania przesyłki, nie musisz pilnować maszyny, a kiedy paleta będzie zabezpieczona, sprzęt zatrzyma się. Warto pamiętać o tym, że kiedy pakujesz 2-3 palety dziennie, zakup owijarki zmieni niewiele, jednak kiedy liczba przesyłek paletowych wzrasta, zainwestowanie w takie urządzenie staje się opłacalne.

Godne uwagi jest także urządzenia to taśmowania, którego zadaniem jest otaśmowanie paczki specjalną taśmą pp, która jest zgrzewana na końcu połączenia. Taśma pp jest niezwykle trwała i mocna, a na dodatek stanowi formę zabezpieczenia paczki. Kiedy karton wyląduje na taśmowarce, Twoim zadaniem jest przełożenie taśmy pp przez paczkę i podanie jej zakończenia do odpowiedniego otworu w maszynie. Sam proces ściągnięcia taśmy oraz jej zgrzania następują automatycznie. Dzięki temu procesowi pakowania możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu, który poświęciłbyś na dokładne oklejenie paczki taśmą klejącą.

Jeśli wysyłasz dużo drobnych przedmiotów, zamiast zwykłych folii, warto, abyś zaopatrzył się w zgrzewarkę. Urządzenia do zgrzewania mają za zadanie zamknięcie towaru w szczelnej folii, która jest odporna na czynniki zewnętrze. Proces pakowania będzie na pewno szybszy, a sama przesyłka zdecydowanie lepiej zabezpieczona.

Proces pakowania w handlu elektronicznym.

Proces pakowania w handlu przez internet odgrywa niezwykle ważną rolę. Mając swój e-sklep, wiesz, że optymalizacja pracy jest podstawą dobrze działającej firmy. Na szczęście na rynku, są narzędzia, który usprawniają cały proces pakowania, dzięki temu wydajność całego działu wzrasta. Oczywiście, że wymaga to pewnych inwestycji, jednak zyski z nich płynące ujrzysz bardzo szybko i przekonasz się, że zakup takiego urządzenia był słuszną decyzją.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.