Jak bezpiecznie i efektywnie oznaczać odzież? Metki i wszywki

Lagraf Partners

Proces tworzenia ubrań zależy od rodzaju i kroju materiału, zastosowanych wzorów czy kolorów. Gotowy produkt należy wyjątkowo oznaczyć, by było wiadomo, jaka firma lub wykonawca stoi za jego powstaniem. Służą do tego specjalne metki oraz wszywki. I chociaż mogłoby się wydawać, że ich dobór nie powinien sprawiać problemu, to jednak na rynku można znaleźć kilka opcji, które różnią się od siebie ważnymi aspektami.

Najbardziej popularne wszywki

Wszywki drukowane są najczęściej spotykane w ubraniach każdego typu. Charakteryzują się tym, że można je dopasować pod wymagania producentów wytwarzających odzież. Wszystko to za sprawą możliwości zastosowania specjalistycznego rodzaju druku, który dzieli się na kilka kategorii.

Pierwszą z nich to wszywki termotransferowe.  Sam proces polega na termicznym wgrzaniu w materiał przygotowanego rysunku, który nanosi się za pomocą urządzenia służącego do masowego powielania lub drukarki podłączonej do komputera. Wszywki te cechują się stosunkowo niską ceną, gdyż nie wymagają przygotowywania skomplikowanych matryc drukarskich.

Kolejnym rodzajem są wszywki hot-stampingowe wykonane w metodzie termodruku. Polega on na użyciu specjalnej folii i wypukłych matryc, które wykonane są z materiału przewodzącego ciepło. Ta metoda stosowana jest do uszlachetniania nadruku. Idealnie sprawdza się także do ozdabiania przeróżnych przedmiotów oraz ich znakowania. W przypadku wszywek umożliwia jednoczesny nadruk kilku kolorów.

Wszywki sublimacyjne do zadań specjalnych

Jeżeli najważniejsza jest z kolei największa jakość i wytrzymałość przy jednoczesnym uzyskaniu w pełni kolorowego nadruku, to warto postawić na wszywki sublimacyjne. Czym jest sublimacja? Jest to technika druku, która wykorzystuje zjawisko przejścia ze stanu stałego w gazowy. Do samego wydruku wykorzystuje się specjalne atramenty stworzone na bazie wody, które sprawdzają się na papierze transferowym.

W późniejszej fazie – w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury – przenosi się pigment na wybrane przedmioty. Należy pamiętać, że powinny być one pokryte lakierem poliestrowym, a sama powierzchnia druku być w pełni czysta i odtłuszczona. Nadruk ten najczęściej wykonuje się na specjalnych kubkach porcelitowych czy tkaninach poliestrowych. Warto dodać, że sprawdzi się również na tworzywach, których skład zawiera minimum 70% poliestru. 

Może warto postawić na wszywki żakardowe?

Nazwa tych wszywek nie jest oczywista i rzadko można ją znaleźć w codziennej mowie. Wszystko przez to, że wykorzystuje się je przy produkcji droższych oraz bardziej ekskluzywnych ubrań. Wszywki żakardowe cechują się tym, że można na nich umieścić wysokiej rozdzielczości symbole czy napisy. Dzięki temu znaki graficzne prezentują się znacznie lepiej, a mniejszy rozmiar czcionki jest dużo bardziej widoczny.

Wszystkie te cechy sprawiają, że wszywki żakardowe są również widocznie wytrzymalsze i odporniejsze na zniszczenia. Firmy tworzące metki oraz wszywki stosują najczęściej dwie metody:

  • technika satyny, której zastosowanie pozwala na uzyskanie gładkiej oraz błyszczącej powierzchni,
  • metoda warstwowa, charakteryzująca się dokładniejszym odwzorowywaniem różnego typu szczegółów.

Warto wybrać odpowiednie wszywki

Metki i wszywki to bardzo ważny element odzieży. To właśnie za ich sprawą nabywcy dostają takie informacje, jak:

  • rozmiar ubrania,
  • materiały wykorzystane do wytworzenia,
  • kraj produkcji
  • marka odpowiedzialna za powstanie danej odzieży.

Należy pamiętać, by wybierając rodzaj wszywek, zwracać uwagę na to, co dokładnie chce się na nich zawrzeć. Jeżeli priorytetem jest wyeksponowanie logo, które ma liczne kolory, to nie powinno się oszczędzać na samym druku. Takie rozwiązanie mogłoby sprawić, że po krótkim czasie nadruk nie będzie już tak widoczny i zaczną pojawiać się na nim pęknięcia lub plamy.

Obecnie – dzięki wielu dostępnym metodom produkcji na rynku – wszywki czy metki nie muszą być tylko nudnym (i obowiązkowym) dodatkiem do odzieży, ale mogą stanowić również ozdobę koszulki, spodni czy nawet marynarki. Warto więc decydować się na sprawdzone opcje, które mogą przyciągnąć klientów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.