Folia stretch – poradnik w zakupie profesjonalnej folii

Folia stretch Wrocław

Folia stretch jest niezbędna w wielu przedsiębiorstwach, w których istnieje konieczność pakowania towarów, paczek różnej wielkości czy kartonów. Chodzi tu na przykład o magazyny czy sklepy internetowe, ale nie tylko. Materiał ten ma wiele zalet – jest wytrzymały i pozwala szczelnie owinąć paczki w ten sposób, aby się nie uszkodziły. Dzięki niej można zgrabnie ułożyć nawet wiele pudełek, które wytrzymają przemieszczanie, a cała konstrukcja się nie rozsypie. Jeżeli szukasz najlepszej folii, to pierwsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć, to najistotniejsze parametry. Dzięki temu folia stretch będzie dobrana dobrze do zadania, w którym ma pomóc, a Ty unikniesz rozczarowania nieudanym zakupem.

Folia stretch pomaga w pakowaniu

Czym w ogóle jest folia stretch? Większość z nas na pewno miała już z nią kiedyś styczność. To cienki materiał syntetyczny (może być przezroczysty lub nie), który pomaga zabezpieczyć towary podczas transportu – wystarczy szczelnie owinąć nią paczki z każdej strony i gotowe. Można nią zabezpieczać pojedyncze obiekty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokryć nią palety, na których ułożone są towary. Wtedy warto zadbać o to, aby owinąć folią stretch cały ładunek jak najdokładniej, oraz przyczepić do drewnianej podstawy na dole konstrukcji. Tak zabezpieczone produkty dobrze zniosą nawet najtrudniejszą podróż.

Folia stretch jest wykorzystywana w każdym miejscu, którego zadaniem jest przygotowanie paczek czy kartonów do transportu. Są to sklepy wielkopowierzchniowe, hale targowe, markety budowlane oraz magazyny: handlowe, tekstylne, spożywcze, lakiernicze, a także wiele innych.

Jak wybrać najlepszą folię do naszych celów?

Jeśli chcesz dokonać rozważnego wyboru tego materiału to zapoznaj się uważnie z najważniejszymi parametrami. Najpierw należy sprawdzić wagę różnych folii i upewnić się, czy chodzi o wagę brutto, czy netto. Waga brutto liczona jest łącznie z tubą w środku, na którą nawinięta jest folia. Netto – to sama folia. Może mieć różne rozmiary i różną wagę, zwykle w przedziale 200-500 g.

Pod uwagę trzeba też wziąć grubość folii. Jest to ważne z tego względu, że może być mniej lub bardziej odporna na rozciąganie oraz na inne oddziaływania. Obowiązuje zasada, że im grubsza, tym jest bardziej wytrzymała. Najpopularniejsze grubości to 17, 20, a także 23 µm. Cienkie folie są idealne do owijania tekturowych kartonów, które są wypełnione lekkimi towarami, a nawet przedmiotów luźnych.

W jaki sposób używać folii stretch?

Na pierwszy rzut oka przygotowanie towarów do transportu oraz owijanie ich folią może się wydawać skomplikowane i wymagające dużych umiejętności manualnych, by nic nie spadło. Na szczęście jest to dość proste zadanie – jeśli wiemy, jak się do tego zabrać.

Najpierw przygotujmy palety – plastikowe albo drewniane. Układamy je na środku wolnej przestrzeni, chodzi o to, aby mieć miejsce na manewrowanie folią. Kolejny krok to ułożenie paczek na paletach w taki sposób, by były stabilne. Czas na sięgnięcie po tuleję folii. Trzymając ją w obu rękach, obchodzimy paletę dookoła i okrywamy dokładnie towary, najlepiej zrobić to przynajmniej kilka razy.

Dobrze zabezpieczona paleta powinna wyglądać tak, żeby kolejne pasma folii stretch na siebie nachodziły. Nie należy się z tym spieszyć, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Pozwoli uniknąć to ryzyka niestabilności konstrukcji, a może nawet wypadku podczas pracy. Owijanie rozpoczynamy od dołu i stopniowo przechodzimy coraz wyżej.

Nie możemy zapomnieć o tym, aby sprawdzić, czy paczki są stabilne. Początkowo może się wydawać, że tak jest, ale kiedy je ruszymy, mogą się przemieścić, do czego nie można dopuścić. Warto w tym celu wykorzystać wózek widłowy lub paleciak i przejechać z paletą choćby kilka metrów. Jeśli coś jest nie tak, warto użyć dodatkowej ilości folii. Jeżeli zaś konstrukcja się nie przechyla, to wszystko zostało zrobione dobrze i towar jest bezpieczny.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.