Folia stretch – bezpieczne pakowanie produktów 

Lagraf Partners

Szybkie i sprawne pakowanie towaru przeznaczonego do wysyłki oraz jego odpowiednie zabezpieczenie świadczy o jakości sklepu internetowego. Długi czas oczekiwania na zamówiony produkt to jeden z najczęstszych powodów narzekań klientów. Z kolei uszkodzenia w transporcie są przyczyną licznych reklamacji i również mają negatywny wpływ na opinie firmy. Tego typu problemów nie da się całkowicie uniknąć, jednak przy wykorzystaniu kilku prostych zabiegów, możesz je znacząco zredukować. Jedną z popularnych opcji zabezpieczenia paczki jest wykorzystanie folii stretch.

Folia stretch — jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia towaru

Stretch to elastyczna i wytrzymała folia wykorzystywana do zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniem. Stosuje się ją zarówno w przypadku małych paczek, jak i całych palet wypełnionych towarem. Oprócz efektywnego zabezpieczenia ładunku przed uszkodzeniem za pomocą foli można:

  • przymocować ładunek do palety,
  • ułożyć towar piętrowo na palecie (folia sprawia, że utrzymuje się on w pionie),
  • łączyć kilka mniejszych pakunków w jeden,
  • zabezpieczyć wysyłkę przed wilgocią zarówno podczas składowania na magazynie, jak i w trakcie transportu,
  • ochronić zawartość ładunku przed warunkami atmosferycznymi: deszczem, wiatrem, słońcem. 

Rodzaje folii stretch

Stretch występuje w bardzo wielu wariantach w zależności od przeznaczenia. Folia może być montowana na maszynach pakujących oraz być wykorzystywana do pakowania ręcznego. W przypadku niewielkich pakunków świetnie sprawdzają się tzw. mini rap, czyli folie o szerokości ok. 10 cm, które umieszcza się na dyspenserze, przez co pracownik może owijać towar znacznie szybciej i wygodniej.

Folia stretch jest zazwyczaj przezroczysta, ale występuje także w wariancie kolorowym (najczęściej czarnym). To nieco droższa alternatywa, ale dzięki niej można skutecznie ukryć zawartość ładunku. Opcje tą warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy transportowany towar ma sporą wartość, będzie przeładowywany na innym magazynie, wysyłany za granicę itp. 

Taśma spinająca — lepsze zabezpieczenie i stabilność w transporcie

Taśma spinająca to zabezpieczenie, które doskonale uzupełnia się z folią stretch. Pomaga ono ustabilizować towar na palecie, spinając go po całej jego długości z drewnianą powierzchnią palety. Zapobiega ona również rozszczepianiu się ładunków złożonych z wielu mniejszych elementów. Taśma jest lekka i elastyczna oraz do pewnego stopnia rozciągliwa, dzięki czemu możesz ją dostosować do niemal każdego kształtu.

Podczas spinania ładunku taśmą nie można zapomnieć o plastikowych narożnikach i kątownikach, które trzeba umieścić tam, gdzie siły nacisku taśmy są największe. Zapobiega to uszkodzeniu towaru przy mocnym zaciskaniu taśmy. Elementy są niezwykle istotne, jeżeli używa się kartonowych opakowań, ponieważ są one najbardziej podatne na uszkodzenia.

Sposoby użycia taśmy spinającej

Taśmę spinającą umieszcza się wzdłuż lub wszerz ładunku i spina specjalną metalową klamrą. Można to robić za pomocą ręcznego naprężacza, dzięki któremu ma się pełną kontrolę nad siłą zacisku. Zdaje to egzamin zwłaszcza przy zabezpieczaniu palet oraz gdy ma się do czynienia z delikatnym towarem. Wadą tego rozwiązania może być fakt, że jest to czynność czasochłonna i na dłuższą metę męcząca.

Innym skuteczny sposób to użycie maszyn automatycznych lub półautomatycznych. Automatyzacja znacząco przyśpiesza cały proces, lecz daje ograniczony stopień kontroli nad siłą zacisku taśmy. Jednak przy odpowiedniej optymalizacji sprzętu jest to najszybsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.

Podsumowanie

Zarówno folia stretch, jak i taśma spinająca to niezwykle skuteczne, wzajemnie uzupełniające się metody zabezpieczające towar podczas wysyłki. Są dostosowane do użytku ręcznego oraz automatyzacji, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku małych, średnich, jak i dużych firm. Jeśli szuka się prostego, efektywnego i szybkiego sposobu na zabezpieczenie towaru, to może być to propozycja warta rozważenia.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.