Etykiety samoprzylepne – jak dobrać najlepsze rozwiązanie?

Etykiety

Czy zamówienie odpowiednich etykiet samoprzylepnych może być wyzwaniem? Oczywiście! Istnieje wiele rodzajów tych z pozoru zwykłych karteczek, a każdy wariant może zapewnić inną trwałość i jakość w zależności od warunków przechowywania. Warto poznać wszystkie typy etykiet, by znaleźć takie, które będą idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Rodzaje etykiet – materiał, z jakiego są wykonane

1. Papier termiczny

Papier użyty do tych etykiet samoprzylepnych jest pokryty powłoką termiczną, która zmienia kolor na czarny, jeśli jest wystawiona na działanie źródła ciepła. Ten typ jest powszechnie używany do krótkoterminowego katalogowania.

2. Papier zabezpieczony

Takie etykiety samoprzylepne są wzbogacone o powłokę ochronną, która zabezpiecza obszar wydruku. Dzięki temu powierzchnia, która w standardowej wersji jest wrażliwa na działanie światła i ciepła, może być narażona na działanie czynników atmosferycznych. Uzyskuje także pewną ochronę przed tłuszczami, smarami, rozpuszczalnikami i plastyfikatorami. Ten typ etykiet jest powszechnie stosowany do znakowania żywności przechowywanej w zamrażarkach.

3. Papier błyszczący

Jest to uniwersalny papier, który jest powszechnie stosowany w druku termotransferowym i wielokolorowym. Pozwala na zachowanie wysokiej jakości wydruku – jest on wyraźny, ostry i pełen szczegółów. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku marek premium.

4. Papier welinowy

Gładki, biały, niezwykle cienki papier, który jest wykończony maszynowo i nie zawiera drobnych elementów drewna. Ten rodzaj jest najczęściej używany do zastosowań ogólnych, takich jak wydruki kodów kreskowych.

5. Etykiety foliowe

Tworzywa sztuczne stosowane w etykietach samoprzylepnych charakteryzują się większą trwałością i uniwersalnością w porównaniu do wersji papierowych. Dzięki temu, że takie opcje są wodoodporne, często wybiera się je w przypadku produktów takich jak kosmetyki, żywność czy akcesoria pielęgnacyjne.

Rodzaje kleju – trwałość i przyczepność

Najpowszechniejszy klej stosowany w etykietach samoprzylepnych zapewnia stałe połączenie i jest bardzo trwały (co oznacza, że ​​po nałożeniu etykiety nie można jej usunąć bez zastosowania siły czy specjalnych specyfików). Ten typ znajduje zastosowanie, gdy informacje na etykiecie są ważne i muszą być cały czas na produkcie. Taki klej ma trwałość około 12 miesięcy przy zachowaniu suchych i chłodnych warunków.

Innym, chociaż rzadziej spotykanym rozwiązaniem, jest opcja peel-off, która pozwala na całkowite lub chwilowe oderwanie etykiety samoprzylepnej od powierzchni. Ten rodzaj może być stosowany  np. w sytuacji, gdy konieczna jest częsta zmiana cen na produktach.

Istnieją również specjalistyczne kleje, które są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach. Wśród nich najpopularniejsze są warianty, które sprawdzają się w chłodnych środowiskach.

Jaki rodzaj etykiet wybrać?

Przed złożeniem pokaźnego zamówienia na etykiety samoprzylepne, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest potrzebne w danej firmie przy wykonaniu konkretnych zadań. Zdecydowanie się na właściwy produkt może być poprzedzone odpowiedzeniem sobie na poniższe pytania:

  • Jak będzie używana etykieta – jaki jest jej cel?

  • Czy etykiety będą stosowane w pomieszczeniach, czy na zewnątrz?
  • Czy etykiety muszą wytrzymywać różne, ekstremalne temperatury (czy znajdą się np. na produktach, które przechowuje się w zamrażarce)?
  • Na jaki rodzaj materiału naklejone zostaną etykiety – karton, drewno, plastik, metal, szkło?
  • Jak, gdzie i jak długo będą magazynowane etykiety (niektóre rodzaje mają kilka miesięcy, a inne 2 lata trwałości)?
  • Z jakiego rodzaju materiału ma być wykonana etykieta – ma on być błyszczący, matowy lub fluorescencyjny?
  • Jaki rodzaj kleju jest potrzebny – etykiety mają być trwałe, zdzieralne, odporne na warunki atmosferyczne, wyjątkowo delikatne?
  • Jak długo powinny przetrwać informacje zawarte na etykiecie?

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.