Drukarka etykiet termiczna czy termotransferowa – jak wybrać i jakie są różnice?

Lagraf Partners

Jeśli zastanawiasz się jaką drukarkę kupić do swojej firmy, to sprawdź zalety oraz różnice między drukarkami termicznymi a drukarkami termotranserowymi. Na początku poszukiwania drukarki do etykiet warto przyjrzeć się ich parametrom oraz zadać sobie pytanie, czego potrzebujemy, czy zależy nam na trwałości wydruku, a może jest to mniej istotne? Gdzie będą przechowywane etykiety? Jakie mają być ich wymiary? Odpowiedź pomoże nam dobrać odpowiednią drukarkę dla siebie i potrzeb własnej firmy.

Drukarka termiczna

Wykorzystuje ciepło do drukowania na podłożu. Etykiety termiczne stosuje się zazwyczaj do oznakowania produktów bądź elementów, które użytkowane są przez krótki czas. Etykieta termiczna powstaje tylko na specjalnym papierze termicznym. Dużą zaletą drukarki termicznej są stosunkowo niskie koszty użytkowania. Jednak trwałość tych etykiet nie jest najmocniejsza.

Druk termiczny nie jest odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy wysoką temperaturę. Nie jest także odporny na promienie słoneczne. Minusem etykiety termicznej może być jej monochromatyczność, czyli treść i grafika może być zapisana tylko w kolorze czarnym.

Drukarka termiczna nie może zadrukowywać innych etykiet, aniżeli termiczne. Etykiety z drukarki termicznej stosuje się jako etykiety firm kurierskich, do znakowania produktów spożywczych, w punktach kasowych, bankomatach. Drukarka termiczna dzięki kompaktowym rozmiarom może być mobilna.

Drukarka termotransferowa  

Wyróżnia się wysoką trwałością druku, etykieta termotransferowa jest odporna na czynniki zewnętrzne, jednak jest droższa. Jest odporna na wilgoć i zabrudzenia mechaniczne. Stosowana jest do wydruku etykiet przeznaczonych do długoterminowego użytku. Dzięki temu wykorzystuje się ją na wielu materiałach, np. poliester, etykiety samoprzylepne oraz papier i folia. Swoje zastosowanie znalazła w znakowaniu odzieży, sprzętu elektronicznego, w wydrukach kodów kreskowych, magazynach, handlu. Przez swoje spore gabaryty, na rynku jest niewiele mobilnych drukarek termotransferowych.

W jaki sposób działa drukarka termiczna i drukarka termotransferowa

Druk termiczny polega na podgrzaniu specjalnego papieru termicznego, czego efektem jest tylko i wyłącznie druk w kolorze czarnym. Drukarka termiczna składa się z nieruchomych głowic drukujących, a także z ciągu grzałek umieszczonych nad powierzchnią zadrukowywanego papieru. W tym przypadku papier jako element ruchomy przesuwa się pod głowicą, a na nim są wypalane literki oraz znaki poprzez grzałki. Niestety druk w tym przypadku szybko blaknie.

Drukarki termotransferowe są przeciwieństwem do drukarki termicznej i umożliwiają drukowanie kolorowych etykiet. Obraz, który powstaje jest efektem podgrzania pigmentu, który znajduje się na taśmie termotransferowej, po czym zostaje przeniesiony na wybraną powierzchnię. Dostępne są taśmy woskowe, woskowo-żywiczne oraz żywiczne. Taśmy należy dostosowywać do podłoża, na którym drukowane są etykiety za każdym razem. Etykiety wydrukowane przez drukarkę termotransferową są trwalsze niż wydruki z urządzenia termicznego.

Etykiety wytworzone w obu urządzeniach są niemal identyczne, różnice widać dopiero po poddaniu ich testowi wytrzymałości. W momencie, kiedy będziemy rozważać, która drukarka będzie odpowiedniejsza do naszego typu działalności, warto wziąć pod uwagę rozdzielczość druku oraz jego szerokość.

Wybór właściwego sprzętu uzależniony jest od naszych potrzeb względem wydruku etykiet. To, jaka jest szerokość wydruku, wskaże nam, jakie będą mogły być maksymalne wymiary drukowanych etykiet w wybranym urządzeniu. Rozdzielczość natomiast wpływa na jakość wydruku.

Jeżeli nie potrzebujemy innego zadruku niż zadruk etykiet termicznych, w takim przypadku drukarka termiczna wystarczy. Jeśli potrzebujemy trwalszego zadruku czy w kolorach, to warto popatrzeć za drukarką termotransferową.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.