Drukarka etykiet termiczna czy termotransferowa – jak je wybrać i jakie są różnice?

Lagraf Partners

Drukarka etykiet to sprzęt, który znacznie usprawnia działanie wielu przedsiębiorstw. Daje możliwość drukowania na szerokiej gamie materiałów. Urządzenie to pozwala na wydruk nie tylko etykiet, ale również kodów kreskowych oraz innych oznakowań, które służą do identyfikacji produktów i urządzeń. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać sprzęt odpowiedni do swoich potrzeb. Na rynku najpopularniejsze są drukarki termiczne oraz termotransferowe. Którą  z nich wybrać? Czym się od siebie różnią? Odpowiedź na te pytania znajduje się w dalszej części artykułu.

Drukarka etykiet – czym dokładnie jest?

Drukarka etykiet to urządzenie, które umożliwia łatwy i szybki druk etykiet, kodów kreskowych i zawieszek. Idealnie sprawdza się w biurach, sklepach czy firmach transportowych. Nie jest to więc zwykła drukarka wykorzystywana w celach prywatnych w domu.

Sprzęt ten różni się od domowych drukarek przede wszystkim wykorzystanym w nich mechanizmem, który pozwala na obsługę materiałów w rolkach np. wydruk sklepowych paragonów. Dają możliwość drukowania na wielu powierzchniach m.in. na papierze, folii czy samoprzylepnych materiałach, co szczególnie wykorzystywane jest w przesyłkach kurierskich, w magazynach czy laboratoriach do oznaczania próbek krwi.

Zasady działania drukarki termicznej i termotransferowej

Drukarki termotransferowe umożliwiają tworzenie kolorowych etykiet. Ta metoda druku polega na uzyskaniu obrazu, dzięki podgrzaniu barwnika znajdującego się na taśmie termotransferowej. W sprzedaży znaleźć można taśmy żywiczne, woskowo-żywiczne oraz woskowe. Trzeba za każdym razem dostosować je do podłoża, na którym mają zostać wydrukowane etykiety. Drukarka wytłacza etykiety dzięki rozgrzanej głowicy, która aktywuje barwnik na kręcącej się taśmie termotranswerowej. Wraz z nią obraca się rolka z etykietami, dzięki czemu powstaje na nich obraz. To rozwiązanie jest jednak kosztowne, lecz taki druk jest bardzo trwały.

Druk termiczny natomiast polega na podgrzaniu specjalnego papieru termicznego przez grzałki termiczne, przez co możliwy jest jedynie wydruk monochromatyczny. Drukarki termiczne wykorzystują etykiety, które zostały pokryte warstwą termo czułą. Dzięki temperaturze uwalnia się barwnik, który pozostawia obraz w postaci liter, znaków oraz kodów kreskowych. To rozwiązanie jest mało kosztowne, jednak jego trwałość jest znacznie niższa niż w przypadku druku termotransferowego. Druk termiczny podatny jest na ścieranie i zniszczenia.

Którą drukarkę etykiet wybrać?

Wybierając tego typu sprzęt trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Etykiety drukowane w drukarkach termotransferowych oraz termicznych na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, jednak różnią się przede wszystkim trwałością. Etykiety termiczne wykorzystuje się w przypadkach asortymentu, który wykorzystywany będzie przez krótki czas, gdyż po czasie znacznie bledną. Stosuje się je do znakowania produktów spożywczych czy jako etykiety przesyłek kurierskich. Główną zaletą drukarek termicznych jest niski koszt utrzymania takiego urządzenia. Do druku potrzebny jest jedynie specjalny papier termiczny, a sam sprzęt nie wymaga dodatkowych elementów.

Drukarki termotransferowe wyróżniają się natomiast wysoką trwałością wykonanego druku. Nadruki są także odporne na działanie atmosferyczne i zabrudzenia mechaniczne. Dzięki temu drukować można na wielu materiałach m.in. papierze i folii. Daje to także możliwość tworzenia etykiet samoprzylepnych. Takie rozwiązania wykorzystywane są np. w sklepach przy znakowaniu odzieży oraz drukach kodów kreskowych.

Druk termotransferowy jest zatem bardziej kosztowny niż ten wykonany drukarką termiczną. Daje on jednak dobrą jakość wydruku, który jest bardzo trwały. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszty tej metody. Wykorzystuje się w niej bowiem taśmę barwiącą, którą zakupić można jedynie w specjalistycznych sklepach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.