Dlaczego opakowania i pudełka eko są coraz popularniejsze?

Wybierz odpowiednie opakowania

Ekologiczne opakowania i pudełka pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu, jednak dopiero teraz są doceniane zarówno przez firmy, jak i konsumentów. Wbrew pozorom to właśnie zewnętrzne elementy, do których pakowane są docelowe towary, mogą wpływać na generowanie ogromniej ilości odpadów. Dlatego tak ważne jest, aby były one przyjazne dla środowiska.

Powody do wdrażania zmian

Degradacja światowych zasobów naturalnych przez ludzi już dawno przekroczyła zdolność planety do absorbowania szkód. Eksperci alarmują, że jeśli w ciągu kolejnych kilku lat nie nastąpią znaczące zmiany w podejściu do ekologii, to zmiana klimatu będzie już nieodwracalna. Oto tylko kilka innych powodów, które powinny każdego zaalarmować:

  • przeciętni mieszkańcy unii europejskiej martwią się bardziej o środowisko niż o gospodarkę i przestępczość;
  • w samej Wielkiej Brytanii co roku powstaje o 5% więcej odpadów, w porównaniu z poprzednim okresem (obecnie jest to ok. 260 mln ton);
  • 48% opakowań produktów w supermarketach nadal nie nadaje się do recyklingu;
  • do 2050 roku w oceanach będzie prawdopodobnie więcej tworzyw sztucznych niż ryb;
  • jedna piąta dzikich ssaków w żyjących w UE jest zagrożona wyginięciem.

 

Opakowanie przyjazne dla środowiska a świadomość konsumencka

Ekologiczne opakowania nie są czymś, co zwykle kojarzy się ze znaczącą pomocą dla planety. Jednak biorąc pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo domowe w produkuje ponad tonę odpadów każdego roku – z których połowy nie można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi – szybko można dojść do wniosku, że to właśnie w pozornie małych zmianach tkwi największa moc.

Warto pamiętać o tym, że kupowanie i używanie materiałów opakowaniowych jest w głównej mierze domeną rzemieślników, firm i konglomeratów handlowych do ochrony i wysyłania swoich produktów. Jednak ostatecznie to klient decyduje o tym, czy będzie chciał zapłacić za coś, co może być potencjalnie szkodliwe dla środowiska. Świadomość społeczeństwa w tej kwestii znacząco wzrosła na przełomie ostatnich lat, a konsumenci wręcz domagają się tego, by nie tworzyć śmieci tam, gdzie nie jest potrzebne.

 

Jakie jest najbardziej przyjazne dla środowiska opakowanie?

Naprawdę przyjazne dla środowiska opakowania to pudełka wykonane głównie z naturalnych materiałów zmieszanych z elementami pochodzącymi z recyklingu. Takie rozwiązania oszczędzają energię i zasoby, jednocześnie znacznie zmniejszając ilość wytwarzanych odpadów.

Pozytywnie ekologiczne opakowania to również takie, które można kompostować, aby naturalnie rozkładały się i tworzyły organiczne, bogate w składniki odżywcze nawozy, nie pozostawiając niczego szkodliwego w glebie, wodzie lub powietrzu. Eko pudełka można także poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, co stanowi znaczną pomoc w zatrzymaniu produkcji niezrównoważonych surowców pierwotnych.

 

Dlaczego warto wybrać eko opakowania?

Opakowania przyjazne dla środowiska zmniejszają ślad węglowy 

Inwestując w ekologiczne opakowania, firmy przyczynią się do zmniejszenia ogólnego przepływu gazów cieplarnianych uciekających do atmosfery. Będąc przyjaznymi dla środowiska, ludzie przy niewielkim wysiłku mogą przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.

Opakowania kompostowalne są zdrowsze dla ludzi

W przeciwieństwie do opakowań syntetycznych, obciążonych chemikaliami, ekologiczne pudełka są wolne od szkodliwych produktów ubocznych, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Opakowanie przyjazne dla środowiska oznacza bezproblemową utylizację

W przeciwieństwie do konwencjonalnych materiałów opakowaniowych, eko pudełka – zwłaszcza te nadające się do kompostowania – są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Kiedy odpady nie ulegają biodegradacji lub nie można ich ponownie wykorzystać, stają się niebezpiecznym długoterminowym problemem.

Opakowanie przyjazne dla środowiska obniża koszty wysyłki

Ekologiczne opakowania są w stanie zapewnić skuteczną ochronę przedmiotów i produktów, a jednocześnie wytwarzane są z mniejszej ilości materiałów. W konsekwencji ważą mniej, dzięki czemu ich wysyłka staje się tańsza.

Popyt na eko opakowania rośnie

Obecnie ludzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej oczekują, że inni będą używać opakowań przyjaznych dla środowiska. Ten popyt na ekologiczne pudełka rośnie tak szybko, że inwestując w tego rodzaju produkty, można liczyć na znaczący wzrost dochodów.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.