Czy warto postawić na opakowania eko?

Wybierz odpowiednie opakowania

Opakowania jednorazowe wykonane z tworzyw sztucznych stwarzają coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Przed laty trafiły na rynek jako zamiennik szkła i innych materiałów wielorazowego użytku i wprowadzenie ich uznano za świetny pomysł i wielkie udogodnienie dla producentów, handlowców i konsumentów. Niestety nie wzięto pod uwagę tego, że plastik produkowany w coraz większych ilościach ze względu na długi okres rozkładu zaśmieci planetę i będzie niebezpieczny dla środowiska. Na szczęście istnieje alternatywa dla opakowań z plastiku. Są to wytworzone z naturalnych surowców opakowania eko.

Czym się różnią opakowania ekologiczne od plastikowych?

Opakowania ekologiczne mogą być wykonane z różnych surowców. Są nimi nie tylko papier i szkło, ale też resztki trzciny cukrowej, biopolimery, skrobia roślinna, czy resztki liści bambusowych. Wyglądem mogą czasem zupełnie przypominać opakowania z tworzyw sztucznych. Są często tak samo lekkie i jednorazowe, a po użyciu można je wyrzucić. Mają tę przewagę nad plastikowymi, że są biodegradowalne, lub nadają się do recyklingu. Nie szkodzą środowisku, ponieważ rozkładają się w ciągu kilku tygodni. Są też w pełni bezpieczne dla ludzi w przeciwieństwie do opakowań z plastiku, które często w połączeniu w wysoką temperaturą uwalniają szkodliwe dla zdrowia związki. Ma to duże znaczenie szczególnie w branży gastronomicznej, gdzie często podaje się gorące napoje, lub pakuje ciepłe dania na wynos.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet zimne napoje sprzedawane w plastikowych butelkach w wyniku złego przechowywania, wystawiania na rampach na działanie promieni słonecznych, mogą absorbować z nich szkodliwe substancje pod wpływem ciepła. Także i w tym wypadku bezpieczniejsze dla zdrowia konsumentów będą opakowania eko. 

Jakie rodzaje opakowań eko są w sprzedaży i jakie mają zalety?

Obecnie można już kupić wiele rodzajów opakowań ekologicznych. Są to:

  • torby papierowe i torebki na kanapki, 
  • pojemniki na obiady oraz talerze, miski i sztućce,
  • kubeczki na gorące i zimne napoje, 
  • słomki do napojów,
  • rożki do frytek,
  • pojemniki na ciasta,
  • reklamówki.

Można w nich bezpiecznie transportować żywność, a także przechowywać. Ich wielką zaletą jest to, że nie zmieniają zapachu i smaku potraw. Są lekkie, szczelne i nie przeciekają, co ułatwia transport. Dostępne są w sprzedaży w różnych wielkościach, co ułatwia dostosowanie do potrzeb i przechowywanie. Nie są drogie, a ich ceny często są porównywalne do naczyń plastikowych. Są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Po użyciu można je wyrzucać bez obawy, że zaszkodzimy naturze. Często wyglądają estetycznie i mogą być jednym z elementów budowania wizualnej rozpoznawalności marki. Wobec tak wielu zalet, ich wybór, zamiast szkodliwych opakować z plastiku, powinien być oczywisty. Decyzja o ich wyborze może korzystnie wpłynąć na postrzeganie firmy jako dbającej o ekologię, co w ostatnim czasie często ma dla konsumentów znaczenie. 

Jak rozpoznać opakowania eko i gdzie kupować?

Rozpoznanie opakowań ekologicznych nie jest trudne. Posiadają one oznakowania, które są świadectwem o ich pochodzeniu. Może to być popularny już znak recyklingu w formie trzech zielonych strzałek układających się w kształt okręgu, lub znak FSC. Produkty z tym certyfikatem muszą spełniać wymagania poszanowania dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Opakowania ekologiczne, które mają promować firmę, można też zamawiać w specjalnych studiach graficznych Lagraf, gdzie zostaną zaprojektowane zgodnie z potrzebami i wymaganiami klientów. 

Wszystko wskazuje na to, że era plastikowych opakowań już się kończy, co wyjdzie na dobre środowisku i ludziom. Ich miejsce przebojem zajmują opakowania ekologiczne, które w niczym im nie ustępują, a są o wiele bezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia i nie szkodzą środowisku. Pora postawić na nowoczesne ekologiczne rozwiązania, które przyniosą wszystkich same korzyści. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.