Co warto wiedzieć o żywicznych taśmach termotransferowych?

Lagraf Partners

Taśmy termotransferowe często też nazywane TTR swoje zastosowanie mają najczęściej wtedy, gdy szkodliwość czynników zewnętrznych jest wysoka. Wykorzystuje się je np. do etykiet, które przykleja się na opakowania lub produkty. Właśnie ze względu na swoją trwałość mogą być wykorzystywane wtedy, gdy istnieje ryzyko, że inne metody druku mogą zawieźć. Warto zapoznać się więc nieco bardziej szczegółowo z tym, co warto wiedzieć o tym produkcie.

Jak to się odbywa?

Podczas drukowania odbywa się podgrzewanie pigmentu w taśmie TTR. Do tej czynności niezbędna jest specjalna drukarka termotransferowa. Na całym świecie są one używane od ponad 40 lat. Dzięki niej na etykiecie nadrukowuje się odpowiedni napis z wykorzystaniem substancji z taśmy.

Taśma ta ma zastosowanie wtedy, gdy potrzebna jest niezawodna jakość. Najczęściej jednak stosuje się je tam, gdzie materiał może się ścierać lub spotykać ze zmianą temperatur. Istnieje kilka rodzajów taśm i zależnie od potrzeb można wybrać odpowiedni surowiec, na bazie którego  ona działa.

Taśmy woskowe

Jednym z surowców wykorzystywanych w taśmach termotransferowych jest wosk. Jest on stosowany najczęściej w sytuacji, gdy główny czynnik to aspekt finansowy. Jest to najtańszy rodzaj taśm. Jednocześnie ta taśma jest wybiera w sytuacji, gdy trwałość nie jest najważniejsza np. w przypadku etykiet wykorzystywanych w transporcie.

Najczęściej kody kreskowe na papierowych etykietach są drukowane za pomocą woskowych taśm. Spotkać się można z zastosowaniem różnej jakości wosków. Warto mieć to na uwadze wybierając odpowiedni produkt.

Taśmy woskowo-żywiczne

Jak sama nazwa wskazuje powstały z połączenia wosku i żywicy. Trwałość w związku z tym jest większa. Polecane są wtedy, gdy wydruk będzie narażony na wysoką temperaturę. Zawartość żywicy sprawi, że będzie on mimo tego bezpieczny. Dodatkowo na nadruk nie powinny również wpływać często stosowane produkty chemiczne, czy rozpuszczalniki. Można używać jej co ciekawe na foliach. Logistyka to rynek, w którym najczęściej wykorzystuje się tego typu taśmy. Często jest ona wybierana ze względu na porównanie ceny do jakości. 

Taśmy żywiczne

Cechują się one największą trwałością. W związku z tym jednocześnie ma to wpływ na cenę tego produktu. Stosuję się ją, gdy istnieje ryzyko wystąpienia wielu czynników, takich jak wysoka temperatura, ścieranie czy substancje chemiczne. Mowa tutaj nie tylko o domowych detergentach, ale też innych, nie do końca znanych substancjach.

Nieraz zdarza się, że producenci dodają również domieszkę wosku. Jest to wtedy produkt niższej jakości, więc za każdym razem warto zapytać specjalistę o szczegóły lub po prostu przeczytać opis. 

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Jako że konieczne jest posiadanie odpowiedniej drukarki trzeba do niej odpowiednio dobrać taśmę. Występują dwa rodzaje urządzeń nazywane najczęściej Flat Head (płaskie głowice) i Near Head (krawędziowe głowice). Jak można się domyślić mowa tu o głowicy drukującej i jej ułożeniu podczas pracy. Drukarki, które posiadają głowice krawędziowe często wybierane przez klientów są ze względu na swoją prędkość działania.

Szybkość pracy wpływa na temperaturę druku co uniemożliwia korzystanie z taśm woskowych, które są bardzo podatne na ciepło. Warto więc rozpatrzeć swój wybór tak w przypadku taśm jak i drukarki.

To, o czym wiele osób nie wie omawiane taśmy dostępne są też w innych kolorach niż tylko czarny. Co prawda ten podstawowy kolor to zdecydowanie najczęstszy wybór, bo odpowiada większości potrzebom, ale nie jedyny. Pozostałe najczęstsze kolory to biały oraz podstawowe kolory jak np. żółty, zielony czy niebieski. Poza tym czasami spotkać można również taśmy, po których użyciu można zobaczyć nadruk wyłącznie w świetle ultrafioletowym. To jednak dość specyficzny produkt, więc jego dostępność jest niska, a cena stosunkowo wysoka.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.