Dlaczego warto stosować nadruk termotransferowy?

Lagraf Partners

Decydując się na znakowanie odzieży lub metek i wszywek, trzeba wybrać pomiędzy licznymi metodami nanoszenia znaków graficznych. Jedną z popularniejszych opcji jest nadruk termotransferowy. Warto podkreślić, że to rozwiązanie należy do trwałych sposobów znakowania. Obliczono, że stosując się do zasad prania ubrań, można taką odzież wyprać aż kilkaset razy, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki osłabienia nadruku.

Czym jest termotransfer?

Nadruk termotransferowy ma za zadanie uzyskać obraz za pomocą podgrzania pigmentu. Umieszczony jest on na taśmie termotransferowej – podobnej do barwiącej, stosowanej w standardowych drukarkach. Druk termotransferowy używany jest najczęściej przy zamówieniach, które są duże oraz zróżnicowane. Termotransfer wykonuje się przy pomocy sitodruku na folii lub na papierze.

Nadruk transferowy (nazwany inaczej sitodrukiem) tworzony jest przy użyciu farb, które muszą spełnić pewne wymogi i być zgodne z normami,  które dotyczą zdrowia oraz ekologii. Farby te nazywa się plastizolowymi – nie mogą one zawierać formaldehydów, PCV ani ftalanów, a przeznaczone są również do sitodruków. Taka specjalna farba bardzo dobrze kryje, jest gładka i z ogromną precyzją odwzorowuje różne szczegóły.

Aby stworzyć nadruk, potrzebna jest maszyna sitodrukowa. Kiedy kolory są naniesione, nakłada się specjalny klej, który może być w proszku lub mieć postać płynną. Następnie nadruk wraz z całością wkłada się do tunelu grzewczego, gdzie panuje ogromna temperatura. Grafikę przenosi się po wygrzaniu na odzież – służy do tego prasa transferowa, która generuje odpowiednią temperaturę oraz ciśnienie.

Na jakich materiałach sprawdzi się nadruk transferowy?

Nadruk transferowy można umieścić na różnego rodzaju tworzywach, w tym takich jak:

  • metal,
  • plastik,
  • drewno,
  • tkanina,

Umożliwienie drukowania na różnych materiałach pozwala w sposób niezwykle szeroki wykorzystać taki nadruk  w systemach przechowywania, w logistyce oraz transporcie. Takie druki można także umieszczać na różnych przedmiotach, nie tylko na takich stworzonych z tkanin. Należy podkreślić, że termotransfer jest niezwykle dokładny, dzięki czemu posiada możliwość drukowania niewielkich elementów.

Kiedy podjąć decyzję o wyborze wydruku termotransferowego?

Na tą metodę należy się zdecydować przy zamówieniach różnych produktów i przede wszystkim dużych partii. Opcja ta będzie się opłacała, kiedy zamawia się przynajmniej 50 sztuk jednego wzoru. W taki sposób można zdobić czapki, bluzy, dresy, koszulki czy kurtki – wszystko zależy od potrzeb klienta. Jest to doskonała metoda pozwalająca uzyskać trwały nadruk. Z nadruku termotransferowego często korzystają firmy, które produkują różne gadżety albo produkty związane z reklamą.

Termotransfer ma wiele plusów, a do najważniejszych można zaliczyć takie aspekty, jak:

  • niewielkie koszty drukowania,
  • łatwość użycia, co pozwala dużo szybciej i w o wiele krótszym czasie  przygotować więcej różnych produktów,
  • bardzo skuteczne pokrycie licznych powierzchni,
  • nadruk wysokiej klasy, który świetnie odwzorowuję naniesioną grafikę,
  • świetnie nadaje się do pokrycia miejsc, które są trudno dostępne – takie jak zagięcia i zgrubienia,
  • proces drukowania przebiega błyskawicznie, dzięki czemu można zamówić nadruk i szybko odebrać zrealizowane zamówienie,
  • istnieje możliwość, by osobiście wygrzewać wzory, zamawiając wyłącznie arkusze termotransferu,
  • przy dużych zamówieniach  opcja ta jest bardzo korzystna cenowo.

Wydruk transferowy jest wykonywany podobną metodą jak druk termiczny. Tutaj jednak zastosowane musi być kilka powłok, które nazwane są kalkami. Porównując druk termiczny i druk termotransferowy, to ten drugi posiada większą odporność na światło, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i temperaturę. Metoda druku termotransferowego daje więc większą trwałość wydruku i w dłuższej perspektywie w zasadzie nie posiada wad.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.