Papier do drukarki biurowej – zobacz, co możesz wybrać!
papier do drukarki
Zakup papieru do drukarki, który sprawdziłby się w każdej firmie, wydaje się prostym zadaniem. Jednak zanim po raz kolejny kupi się tę samą ryzę, warto sprawdzić, jakie są możliwe opcje. Wbrew pozorom na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papieru, dzięki któremu wydruki będą prezentować się zjawiskowo, a naniesione informacje przetrwają wiele lat.
Papier do drukarki – czynniki, które należy wziąć pod uwagę
W każdym projekcie rodzaj użytego papieru może odgrywać główną rolę w odbiorze dzieła. Wybór odpowiedniego materiału będzie więc kluczowy w przypadku takich wydruków, jak ulotki, konspekty czy raporty. Aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę kupując papier, to:
- rozmiar
- kolor,
- gramatura,
- powłoka,
- jasność,
- nieprzezroczystość.
Rodzaje papieru do drukarki
Dostępnych jest tak wiele rodzajów papieru, że czasami trudno się zdecydować na jeden produkt. I to jest właśnie jedno z lepszych rozwiązań! Dobrym pomysłem jest zakup kilku różnych ryz, by można było korzystać z takiego papieru do drukarki, który w danym momencie jest najbardziej potrzebny. Do wyboru dostępny jest:
Papier kolorowy
Papier do drukarek może być w gamie tęczowych kolorów, od białego i żółtego do fioletowego, brązowego i czarnego (i wielu odcieni pośrednich). Kolorowy papier może pomóc wyróżnić projekt lub grafikę.
Papier premium
Poza standardowymi rodzajami papieru są produkty premium, które obejmują wszystkie najważniejsze cechy takie jak wysoka gramatura, powłoka, jasność, nieprzezroczystość i materiał, dzięki czemu nadają się do prezentacji i zadań drukowania, w których liczy się jakość. Na przykład papier wykonany z mieszanki ścieru drzewnego i bawełny (zwykle 75% i 25%) ma luksusowy wygląd i jest trwały, więc może być dobry do projektów archiwalnych.
Papier fotograficzny
Specjalnie opracowany do drukowania wysokiej jakości obrazów za pomocą drukarki atramentowej, papier fotograficzny jest matowy lub błyszczący. Jest również wytrzymały i przy zastosowaniu właściwego tuszu otrzymane zdjęcie może przetrwać wiele lat w niezmienionym stanie.
Tektura
Tektura jest grubsza i cięższa niż papier ksero i może być używana do wizytówek, okładek raportów i bardziej wymagających zastosowań niż strony tekstowe dokumentów.
Papier uniwersalny
Jak sama nazwa wskazuje, papier ten można dostosować do różnych funkcji, w tym do drukowania atramentowego, laserowego i kopiowania. Ryzy mogą być dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, gramatur, kolorów i jasności. Taki produkt jest zwykle nieco cieńszy i tańszy niż zwykły papier do drukowania i może być dobrym rozwiązaniem w przypadku firm, które generują wiele dokumentów każdego dnia.
Papier łączony
Ten papier ma w swoim składzie dużą zawartość bawełnianych włókien tekstylnych, co nadaje mu grubszą, bardziej treściwą fakturę. Jest określany „papierem obligacyjnym”, a nazwa ta sięga końca XIX wieku, kiedy to właśnie na takich materiałach drukowano obligacje rządowe i inne oficjalne dokumenty. Obecnie taki papier jest wykorzystywany do tworzenia wysokiej jakości materiałów marketingowych.
Ekologiczny papier do drukarek – czy warto z niego korzystać?
Kiedy większość dokumentów ulega digitalizacji, czasem może dziwić fakt, że w niektórych firmach to wydruki na papierze nadal cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w licznych branżach całkowite zrezygnowanie z takich arkuszy nie jest możliwe, dlatego tak ważne jest, aby szukać przyjaznych dla środowiska rozwiązań.
Ekologiczne papiery pochodzą ze starannie kontrolowanych lasów, które są ponownie sadzone i odnawiane. Spełniają określone normy środowiskowe, pomagając użytkownikom wspierać praktyki, które zmniejszają negatywny wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Papier niepoddany recyklingowi, czasami nazywany „papierem pierwotnym”, jest wykonany z całkowicie nowych materiałów, takich jak części drzewna lub bawełny. Z kolei papier makulaturowy można wyprodukować z:
- odpadów przemysłowych pozostałych w procesie tworzenia czystego papieru;
- odpadów konsumenckich, takich jak gazety czy opakowania.
Zgodnie z wytycznymi organizacji ekologicznych papier można nazwać makulaturą tylko wtedy, gdy zawiera 100% włókien pokonsumpcyjnych. Jeśli jest ich mniej, towar otrzymuje miano produktu z recyklingu.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.