Głowice drukujące – czym się od siebie różnią?
Głowice do drukarek
Zanim przejdziemy do różnic, pomiędzy danymi głowicami drukującymi, musimy wiedzieć czym tak naprawdę jest głowica drukująca, która czasami nazywana jest również głowicą atramentową. Głowica drukująca odpowiada za przenoszenie tuszu na papier. Jest ona napędzana za niezwykle dokładny silnik skokowy, który wprawia w ruch pasek zębaty. Pasek zębaty przemieszcza się wewnątrz drukarki, przez co atrament jest precyzyjnie nanoszony na powierzchnię papieru. Musimy jednak wiedzieć, jakie mamy głowice, jak również czym ich mechanizm działania różni się od siebie?
Głowica termiczna
Głowicę termiczną, zaliczyć można do grupy tak zwanych drukarek DOD, a więc Drop on Demand, co w języku polskim oznacza kroplę na żądanie, której zadaniem jest wystrzelenie tuszu w chwili, kiedy jest ona potrzebna, a więc w chwili drukowania. Następuje impuls elektryczny, pod wpływem którego dwa elementy grzewcze, które znajdują się w komorach, rozgrzewają tusz, który następnie zmienia swoją objętość i tym samym doprowadza do wystrzału przez dyszę, natomiast ciśnienie które powstało zasysa następne krople do komory i tak dzieje się cały czas kilkadziesiąt razy w ciągu sekundy.
Temperatura, do jakiej podgrzewany jest tusz, osiąga większą temperaturę niż by osiągnęła przez jedną milionową sekundę pozostawienia na słońcu. Głowica termiczna jest wyposażona w więcej niż głowica piezoelektryczna, dzięki temu urządzenie jest niezwykle szybkie.
Głowica piezoelektryczna
Pierwsza głowica atramentowa – piezoelektryczna, została wyprodukowana pod koniec lat 70 – tych XX wieku przez firmę Siemens. Metoda ta różni się od metody termicznej tym, że podczas metody piezoelektrycznej, szczególną funkcję spełniają piezoelektryczne kryształy. Pod wpływem ładunku elektrycznego, kryształki ulegają wygięciu, przy tym wywierają nacisk na membranę, przez co powstaje określone ciśnienie, jakie natychmiast sprawia, że tusz jest przenoszony przez kanały dyszy i umieszczany na papierze. Taki mechanizm trwa około pięciu mikrosekund, natomiast wielkość kropli tuszu znajduje się w granicach od 3 do 40 pikolitrów. Tym, co wyróżnia głowice piezoelektryczne, to zdecydowanie dłuższa eksploatacja, aniżeli ma to miejsce w drukarkach termicznych. Obecnie ten typu głowice drukarek, w swojej ofercie posiada wielu różnych producentów.
Bez wątpienia ogromną zaletą głowic piezoelektrycznych jest to, że jak już wspomniano wyżej, zapewniają znacznie większy okres eksploatacji. Tego typu głowice, zastosowanie znajdują zwłaszcza w urządzeniach, jakie niezbędne są do użytku domowego. Przedsiębiorcy do swojego biura, zazwyczaj decydują się na sprzęt, który łączy w sobie wiele różnego rodzaju funkcje i cechuje się nowoczesnym wyglądem. Osoby prywatne, cenią sobie urządzenia niezawodne, jakie zapewniają dobrą jakość wydruku oraz długi okres eksploatacji. Dla osoby, która drukuje raz na jakiś czas, na pierwszy rzut oka, różnice nie będą widoczne.
Jaki rodzaj głowicy będzie najlepszy do danej drukarki?
Każda głowica jest dostosowana do wymagań, jakie ma określony typ drukarki. Możemy poszukać głowicy, a jedyne co musimy zrobić to wybrać w nagłówku naszej przeglądarki internetowej, model drukarki, a zaraz wyświetlą nam się odpowiednie głowice. Możemy spotkać się z wieloma modelami drukarek atramentowych, które cechują się tym że wkład oraz głowica są zintegrowane. Takie właśnie rozwiązanie sprawia, że jednocześnie musimy wymienić nie tylko wkład drukarki, ale również głowicę. Niektórzy producenci w swoich drukarkach, głowicę umieszczają w urządzeniu na stałe, przez co jej wymiana będzie znacznie trudniejsza, gdyż głowice możemy kupić tylko jako część zamienną. Możemy spotkać się także z drukarkami, które wyposażone są tylko w jedną głowicę, której wyjęcie oraz czyszczenie, za pewne nie będzie stanowiło problemu.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze właściwego produktu oraz doborze technologii produkcji. Zadzwoń do nas lub napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w godzinach 8:00-16:00.